СЛАВИМО ВЕЛИКЕ МУЧЕНИЦЕ: Ево како се молити за опрост
21.10.2022.
07:25
СРПСКА православна црква и верници данас славе сећање на две светитељке које су живеле раскалашним и блудним животом, али су се покајале и тако заслужиле царство небеско.
Данас служе као пример да је опрост греха могућ за све само ако га искрено желе - у питању су преподобна Пелагија и преподобна Таиса.
Преподобна Пелагија
Била је хришћанска мученица и светитељка из 5. века изузетне лепоте. Легенда гласи да је могла да помути разум и заведе сваког мушкарца и да је то и користила. Обогатила се кроз плес и проституцију.
Све се променило када је чула проповед епископа Нона о Страшном Суду и казни која чека све грешнике. Одлучила је да се крсти и да промени свој живот из корена.
- Смилуј се мени, грешној, оче свети, крсти ме и научи ме покајању: ја сам море безакоња, амбис пропасти, мрежа и оруђе ђаволско – молила је према предању Пелагија у једном манастиру и свештеници су је крстили и помогли јој да окаје грехе.
Ову молитву изговарају грешне жене које траже помоћ и опрост од грехова.
Своје огромно богатство је поклонила сиромашнима и тајно је отишла у Јерсуалим, под лажним именом - монах Пелагије, затворила се у једну ћелију и заветовала на живот пун поста, молитве и искушења. Провела је три године пре него што је, очишћена од грехова и спокојна, умрла је 461. године.
Преподобна Таиса
Она је такође била грешница која је младост провела у блуду, а радила је такође као проститутка. На зло ју је наговарала рођена мајка и од детињства је учена оваквом животу. Зато је један од ученика Светог Антонија Великог - Пафнутије Сидонит, чувши за њену причу, одлучио да је спасе.
Отишао је код ње и платио јој ноћ. Помислила је да је прерушени монах још само једна муштерија. Таиса га је одвела кући, међутим, он је њој приповедао о Страшном Суду и казни која чека све грешнике.
Таиса се толико покајала да је разделила богатство и замонашила се. Изашла је из манастира након година покајничког и испосничког живота. Након тога је преминула 340. године.
Појављује се у Франсовом роману Таида (1890) по којем је касније настала опера и неми филм.
Преподобне Пелагија и Таиса и данас служе као пример да је опрост греха могућ за све само ако га искрено желе.