ТУРСКО НЕ! Шведској блокирано чланство у НАТО
01.11.2022.
18:38
АНКАРА и даље тражи да Стокхолм изручи осумњичене које сматра терористима, рекао је турски званичник. Турска још увек није спремна да укине вето и подржи кандидатуру Шведске за НАТО, рекао је у понедељак портпарол водеће странке АК Омер Челик.
Обећања које је дао Стокхолм у вези са забринутошћу Анкаре о пружању азила осумњиченима за које сматра терористима нису довољна, додао је он.
- Ове изјаве Шведске су добре, али недовољно док се не спроведу - рекао је Челик, преноси Блумберг. "Чекамо да заживи."
Турска је зауставила процес одобравања захтева Шведске и Финске за улазак у НАТО, које су поднете у мају. Анкара је раније упозорила да би могла да блокира понуде, пошто је оптужила две нације за скривање чланова Радничке партије Курдистана (ПКК) и других група за које сматра да су терористичке организације.
Почетком октобра, турски председник Реџеп Тајип Ердоган потврдио је да је његова нација спремна да подржи кандидатуру Финске, додајући да „Финска није земља у којој терористи слободно лутају“.
Пре недељу дана Ројтерс је известио да је Шведска обавестила Турску да је спремна да сарађује са Анкаром на изручењу осумњичених за тероризам и рекла да је предузела додатне мере против курдских милитаната. Стокхолм је такође наводно рекао да остаје „ потпуно посвећен примени“ меморандума који су потписале Шведска, Финска и Турска у јуну.
Шведски премијер Улф Кристерсон је у уторак рекао да његова нација „пуно поштује чињеницу да свака земља унутар алијансе доноси сопствене одлуке“, додајући да је недавно разговарао са Ердоганом телефоном и да су се њих двојица „договорили да дођем у Анкару и саопштићу тачан датум када буде званично потврђен.”
Очекује се да ће премијер посетити Турску у неком тренутку следеће недеље. Изјаве су стигле и уочи овонедељне посете генералног секретара НАТО-а Јенса Столтенберга Турској. Он је 20. октобра рекао да је „уверен да ће сви савезници ратификовати Протокол о приступању“, отварајући пут Финској и Шведској да се придруже НАТО-у.
Столтенберг је додао да Стокхолм више нема ограничења на извоз оружја у Турску и да је успоставио механизам сарадње у областима размене обавештајних података и борбе против међународног тероризма.
До сада само две чланице НАТО-а нису ратификовале приступне протоколе за Финску и Шведску: Турска и Мађарска. Према речима Столтенберга, у мађарском парламенту ратификација је на дневном реду „ове јесени“ - пренео је РТ.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".