Знате ли зашто време пролази брже што смо старији?
07.11.2022.
20:07
НЕРЕТКО и сами запажамо да нам време брзо пролази како сазревамо и старимо.
Научници покушавају да објасне овај феномен. Прави разлог се још увек не зна, али постоји више теорија.
– Постоји много теорија о томе и истраживачи још увек покушавају да пронађу одговор на ово питање. Чини се да различите ствари доводе до тога. Када је у питању старење, главна ствар око које се све теорије слажу је да када смо млађи, пошто први пут доживљавамо много стимуланса, нашем мозгу треба више времена да обради информације – објашњава докторка Хана Пател, и додаје:
– Што више нових сећања и искустава ствара наш мозак, то је наша перцепција времена дужа. Дакле, како старимо, наша перцепција времена се мења.
Вил Донели, суоснивач и стручњак за бригу у компанији “Lottie”,објашњава да нека истраживања сугеришу да је кроз године нашем мозгу потребно више времена како би обрадио информације, те да нам се и у складу са тим мења перцепција.
– Као резултат тога, више “стварног“ времена пролази између сваке визуелне слике коју обрађује наш мозак, тако да се перцепција времена убрзава – рекао је Вил.
Исти утисак јавља се и код људи који проводе дане радећи исте ствари.
– Ово је повезано са нашим мозговима који су изложени истим стимулансима. Нова искуства и учење су оно што се памти, а немање нечега на пта бисмо се могли фокусирати у дану, такође ће створити утисак да време пребрзо пролази – сматра докторка Пател.
Стручњаци ипак сматрају да понављање истих ствари из дана у дан, заправо и није лоше:
– Праћење познате рутине помаже да се дан структурира. То вам такође може донети удобност и смањити ниво стреса, посебно када старите. То често виђамо код штићеника домова за старе – рутина осигурава да се осећају опуштено – рекао је Донели.
Међутим, перцепција брзог проласка времена може утицати на наше ментално здравље:
– Време може бити стресан концепт за све нас на различите начине. Уколико не будемо “пажљиви” или не осетимо да време пролази поред нас, можемо да постанемо анксиозни или да будемо под стресом, што може довести до проблема са менталним здрављем – тврди докторка Пател.
Она препоручује да сваког дана урадимо нешто ново и другачије, али и да своје задатке обављамо концентрисано, а не механички.
– Учење нове вештине или активности, промена рутине или додавање једне нове ствари у рутину сваког дана, такође ће помоћи да створимо више успомена и успоримо наше дане – објашњава она.
– Иако наша перцепција времена може да се успорава како старимо, не мора да буде тако. Истраживање нових места, испробавање нових ствари и наставак активности у којима уживате су важни за ваше здравље, добробит и уживање. Никада нисте превише стари да стекнете неко ново искуство – исто сматра и доктор Донели.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".