Извор:Фото: Танјуг/АП

БИТНЕ ИНФОРМАЦИЈЕ: Како препознати симптоме код деце

Извор: Нпортал

16.10.2021.

22:25

ЦЕЛУ Србију узнемирила је вест да се троје деце, од којих једна беба, боре са корона вирусом прикључени на респиратор. Шта урадити кад посумњате да ваше дете има ковид?

- Крајем прошлог месеца, тачније 30. септембра, одвела сам дете у дечију амбуланту у Земуну са повишеном температуром. Докторка је прегледала тако што је послушала и погледала јој грло, никакве даље анализе нису рађене - наводи мајка једногодишње девојчице Ана Б.

Она објашњава да је докторки навела да је бака детета позитивна на вирус, али да докторка то није уважила као довољан разлог да би девојчицу и тестирала.

BloombergAdria.com

 

- Педијатар ми је рекла само да моје дете има вирусну инфекцију, саветовала лекове за снижавање температуре и послала је кући. Након четири дана, ја сам добила температуру, тестирала се и испоставило се да сам позитивна. Да ли ми је дете пренело вирус, да ли је пренело неком другом, не знам, будући да она није била тестирана - закључује саговорница.

Раде се анализе, узима се анамнеза

Након бројних искустава, родитељи су збуњени шта је заправо најбоље урадити у овом случају и како лекар треба да поступи у датој ситуацији. Педијатар у Дому здравља Чукарица доктор Дејан Јонев је решио недоумице.

- Уколико дете има температуру, а приде уз то и кашље, најбоље што родитељи могу да ураде је да се јаве одмах лекару. Ако има повишену температуру даље се раде анализе, вади се крв, дете пролази цео преглед, а потом се ради анамнеза - објашјава доктор Јонев и додаје да се под анамнезом подразумева испитивање контаката.

Дакле, наводи педијатар, неопходно је да родитељ пријави контакте детета, тачније да ли је неко од породице заражен, да ли је неко у вртићу заражен од деце како би се утврдило колики је ризик да је и само дете заражено баш вирусом корона.

BloombergAdria.com

 

- Пошто контаката има све више, тестирамо сву децу са температуром. Све је више деце која долазе са симптомима ковида. Доста родитеља који су и сами позитивни доводе децу, јер нема ко други - напомиње доктор Јонев.

Овај педијатар упркос примерима тешко оболеле деце објашњава да се он у својој пракси није сусрео са толико тешким случајева, те да је код већине деце клиничка слика лакша.

Протокол сличан као код одраслих

Ипак, са друге стране се, кажу лекари, са појавом нових сојева, вирус не разликује претерано код одраслих и деце. Педијатар Саша Милићевић раније је објаснио какав је протокол лечења деце.

Он је раније навео да је протокол лечења код одраслих и деце веома сличан, то су слични лекови, антибиотици који спречавају компликације, лекови за скидање температуре. Неопходно је да се мало више обрати пажња на надокнаду течности, електролита.

- Практично лек који директно делује на вирус још увек не постоји, тако да све ово што ми дајемо је да спречимо тај ковид вирус да изазове компликације у организму, а имунитет ће га савладати. Корона не мора увек бити праћена температуром, као што има пацијената који уопште не губе ни укус ни мирис - наводи Милићевић.

Препоручује да би деци требало давати суплементе у једној разумној мери. Најбољи су витамини, ту су важни селен, цинк, добар је бакар. Родитељи, сматра, некад из најбоље намере мало претерају, зато се треба консултовати с педијатром.

Такође, деца морају да узимају квалитетну исхрану, воће и поврће, да довољно спавају да би се тај имунитет одржао, савететовао је раније др Милићевић.

(Блиц)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".