ПОЈЕДИНИ ПРЕДСТАВЉАЈУ ОПАСНОСТ Шта значе бројеви на пластици
29.11.2022.
13:12
ПЛАСТИЧНА паковања означена су бројевима од 1 до 7.
1 - PET
Налази се у већини флаша за воду и неким другим паковањима. Предвиђена је за једнократну употребу, а ако се користи поново, може доћи до разградње, може доћи до развоја бактерија и испуштања канцерогених супстанци.
2 - HDPE
Користи се за производњу флаша за млеко, за уље, за неке играчке и кесе. Сматра се међу најсигурнијим облицима пластике.
3 - PVC
Користи се за производњу флаша за уље, за дечје играчке и за омоте разних производа. ПВЦ је синоним за отровну пластику због тога што може да испушта разне токсине.
4 - LDPE
Користи се у најлону за обмотавање и у разним кесама, као и у кесама за паковање хлеба. Сматра се мање токсичном од остале пластике и релативно сигурне за употребу.
5 - PP
Користи се за једнократне пелене, за чепове за боце, за паковања за јогурт, маргарин, као и пластичне кутије на пример за ужину и сматрају се безбедним за употребу.
6 - Полистирен
Користи се у изради чаша за једнократну употребу, као и за паковања за храну за понети и паковања за јаја. Полистирени могу да отпуштају стирене, који су потенцијално канцерогени за људе. Требало би да се избегавају.
7 - Остало
Главна брига код ових пластика је потенцијал испуштања хемијских супстанци код прехрамбених производа и напитака. Једна од њих је БПА, Бисфенол А, који је иначе познат по поремећају рада ендокриног система.
Од њега се праве бочице за бебе, боце за хлађење воде и паковања за храну, преноси "Информер".
БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".