НОВО У ШКОЛАМА Ученици и студенти учиће више о страдању Срба
19.10.2021.
12:25
МИНИСТАРСТВО просвете, науке и технолошког развоја потписало је данас Споразум о сарадњи са Музејом жртава геноцида, са циљем да се школе и високошколске установе подстакну да у образовању ученика и студената још више укажу на значај историје српског народа и његово страдање.
Документ су потписали ресорни министар Бранко Ружић и директор Музеја Дејан Ристић.
Ружић је рекао да ће Музеј жртава геноцида ученицима, студентима. просветним и научним радницима, као и истраживачима понудити музејску, архивску, библиотечку и уметничку грађу.
Додао је да ће се одржавати радионице и бесплатни програми, који се односе на културу сећања и обележавање годишњица историјских догађаја, ослободилачких ратова Србије.
- То ће бити основ да се у наредном периоду подстакну школе да кроз образовање ђака не забораве страдања српског народа, да се баштини култура сећања која је од драгоценог значаја - истакао је Ружић.
Директор Музеја жртава геноцида нагласио је да се без успешне сарадње са просветним системом не може дати пун допринос обогаћивању знања и изразио захвалност министру Ружићу што је прихватио иницијативу.
Ристић је поручио да се у појединим школама широм Србије већ неколико година реализују образовни програми, покренути од стране Музеја, а који су, каже, прилагођени различитим узрастима.
- Највећи део програма реализован је у Београду, али и ван главног града. Захваљујући овом документу можемо да будемо много ефикаснији и присутнији широм Србије - истакао је Ристић.
Како је рекао, у последњих неколико месеци одржана су предавања у Врању, Сурдулици, Владичином Хану, Косовском поморављу, Грачаници, Кучеву.
- Циљ је да се програми одржавају у школама, и да кроз радионице, трибине, дискусије, пројекцију докуменарних филмова, развијамо дијалошку формулу. Трудимо се да будемо веома присутни и да кроз медије допремо до што већег броја наших грађана - поручио је Ристић.
На скупу је истакнут значај потписивања Споразума уочи годишњице страдања крагујевачких ђака и професора у Шумарицама 21. октобра 1941. године.
(Танјуг)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".