МАМАМА ПЛАТА И ПО РОЂЕЊУ ДЕТЕТА: Иста права свим породиљама
12.12.2022.
13:58
ОД Нове године, а најкасније од 1. марта, све маме предузетнице биће изједначене у правима која се тичу трудничког и породиљског периода са онима које су запослене код послодавца.
После неколико година указивања на проблем, фризерке, адвокатице, козметичарке, књиговође, односно све оне које имају сопствени бизнис биће пред законом једнаке са осталим мајкама.
Због рупа у прописима о финансијској подршци породици с децом, здравственом осигурању и о доприносима на обавезно социјално осигурање, овим мамама су одузета нека од основних права које имају жене запослене на другим местима. Због тога су многа предузећа чији су оснивачи даме гашена углавном због банкрота.
За разлику од запослених жена, држава њима не уплаћује доприносе за време породиљског и одсуства са рада ради неге детета. То значи да за време породиљског немају приступ пензијском и инвалидском осигурању, а поред тога ускраћено им је и право преноса на супруга одсуства са рада ради неге детета. Проблем је што постојећи прописи запослене жене и оне које имају сопствени бизнис третирају као две различите категорије, односно, предузетнице закон препознаје као незапослене. Не само да су запослене, него и плаћају озбиљне порезе и доприносе и запошљавајући друге људе растерећују државу.
Како је најавио председник Србије Александар Вучић, за државу је важно да се поправи њихов положај и то што пре, пошто их је све више.
- Њима смо до сада на породиљском давали накнаду од 50 одсто уместо од 100 одсто.
Гледаћемо да то променимо од 1. јануара, ако не, онда ћемо од 1. марта. Оне немају ни гарантовану зараду у висини републичког минималца, нити плаћене доприносе. Такође њихови партнери не користе право на негу детета уместо њих, а у случају да одлуче да имају више од двоје деце нису могле да одсуствују са посла две године. То морамо да мењамо. Морамо да бринемо о нашим женама, мајкама, да би нас било више - рекао је Вучић.
Годинама уназад многа родитељска удружења указивала су на овај, као и на остале мањкавости прописа.
Татјана Мацура, председница удружења "Маме су закон" је, каже, пресрећна да чује да је председник државе подржао и прихватио њихову иницијативу да се положај трудница и предузетница унапреди.
- Написали смо добре предлоге измена и допуна закона, спремне смо на даље разговоре и знамо да ће наше идеје побољшати живот жена које самостално обављају делатност - каже Мацура.
За Јовану Ружичић из "Центра за маме" добра вест је да су ове мајке примећене.
- Радује ме да чујем да председник Вучић говори оно за шта се "Центар за маме" већ годинама залаже. Аплауз ћемо сачувати за тренутак када се сама измена деси, јер су је многи најављивали, али је све остало на томе. Маме предузетнице заслужују подршку своје земље и када се одлуче да се остваре у улози родитеља. У интересу је свих, државе, њихових породица, али и њих самих, да оне наставе да раде - истиче наша саговорница.
БРОЈ ПОРОДИЉА
Статистика показује да је у Србији око 100.000 жена предузетница. Око 40.000 њих је у најрепродуктивнијем периоду, односно старости од 18 до 40 година. Близу 5.000 породиља има право на накнаду по основу члана 17 Закона о финансијској подршци породицама са децом и то су оне које имају сопствени бизнис или раде на флексибилним уговорима.
БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".