ПОМЕРАЊЕ ГРАНИЦЕ: Са оволико година ћете ићи у пензију
13.12.2022.
10:24
Нови услови за пензинисање у Србији ускоро ступају на снагу!
Граница за одлазак у старосну пензију код жена помера се за два месеца, тако да је услов за жене у 2023. години 63 године и шест месеци живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Код мушкараца и даље важе исти услови – 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања. Закон прописује померање старосног услова за жене све до 2032. године када ће услови за оба пола бити изједначени, 65 година живота и најмање 15 година стажа осигурања.
Осим овог основа за старосну пензију, осигураници оба пола могу то право остварити са навршених 45 година стажа осигурања, без обзира на године живота. За остваривање права на превремену старосну пензију, од 1. јануара 2023. године мушкарцима ће бити потребно 40 година стажа осигурања и 60 година живота, а женама најмање 40 година стажа осигурања и 59 година и шест месеци живота.
У овом случају пензија се трајно умањује за 0,34 одсто за сваки месец пре навршених година живота прописаних за стицање права на старосну пензију у тој календарској години, а максимално 20,4 одсто. Померање услова за одлазак у превремену старосну пензију предвиђено је до 2024. године, када ће за остваривање ове врсте права за оба пола бити потребно 60 година живота и 40 година стажа осигурања.
По ком моделу ће се обрачунавати пензије од јануара
По ком моделу ће се обрачунавати следеће повишице пензија, укључујући и јануарску, зависиће од тога, који проценат БДП-а одлази на исплату пензија. У овом тренутку удео пензија у бруто домаћем производу је 9,3 одсто. То значи да је најављена јануарска повишица пензија базирана искључиво на усклађивању пензија са растом зарада, пише РТС.
У ситуацији када је тај удео између 10 и 10,5 одсто, на снази ће бити садашња швајцарска формула, по којој плате и цене подједнако утичу на повећање пензија. Ако расходи премаше 10,5 одсто, пензије ће се усклађивати искључиво с кретањем цена.
- Овај механизам такозване надограђене швајцарске формуле замишљен је тако да може да издржи не само следећу годину, већ и пар следећих деценија - каже члан Фискалног савета Никола Алтипармаков. Када је започела реформа пензијског система, имали смо готово исти број пензионера и радника, данас, на једног пензионера долази 1,8 запослених.
БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".