МУМИЈЕ СУ СТАРИЈЕ: Уџбеници ће морати да коригују датуме?
25.10.2021.
14:41
НОВА археолошка истраживања показала су да су мумије пронађене у гробници племића Кувија показало се да су Египћани користили напредне методе балсамовања хиљаду године пре него што се до сада претпостављало.
Према новим доказима због којих ће морати да де се исправљају датуми у историјским књигама, древни Египћани су изводили софистициране мумификације својих покојника хиљаду година раније него што се мислило.
Утврђено је да је очувана мумија високо рангираног племића по имену Куви, откривена 2019. године, далеко старија него што се претпостављало, и да је, у ствари, једна од најстаријих египатских мумија откривених до сада.
Мумија потиче из периода Старог краљевства, што доказује да су технике мумификације пре неких четири хиљаде година биле веома напредне.
Професорка Салима Икрам, шеф Катедре за египтологију на Америчком универзитету у Каиру и водећи стручњак за проучавање историје мумификације, наводи за Обсервер - Ако је ово заиста мумија из Старог краљевства, биће потребно да се све књиге о мумификацији и историји Старог краљевства ревидирају.
- Ово ће потпуно окренути наглавачке наше знање о развоју вештине мумифицирања. Коришћени материјали, њихово порекло и трговачки путеви повезани са њима драматично ће утицати на наше разумевање старог Египта - додала је професорка.
Научници су до сада, како истиче професорка, мислили да је процес мумификације у доба Старог краљевства био релативно једноставан и заснивао се на принципу исушивања, који није увек био нарочито успешан. Мозак није уклањан, а унутрашњи органи само повремено. Много више пажње се поклањало спољашњем изгледу покојника него унутрашњости.
- Такође, употреба смола је било много ограниченија у до сада истраженим мумијама из периода Старог краљевства. Међутим, ова мумија је испуњена смолама и текстилом и тако успешно балсамована да више личи на мумије пронађене хиљаду година касније - напомиње професорка Икрам.
Откриће ове мумије у раскошној гробници у некрополи у Сакари снимљено је у документарној серији Изгубљена блага Египта, канала Национална географија. Истрага о њеном датирању и анализи биће приказана у новој сезони исте серије. Хијероглифи на гробу су открили да се племић звао Куви, да је био рођак краљевске породице и да је живео пре више од четири хиљаде година.
(РТС)