ТЕМПЕРАТУРНИ РОЛЕРКОСТЕР: Какво нас време очекује у Марту?
01.03.2023.
18:21
КИША у нижим пределима, снег на планинама, промењиво време, захлађење, а затим отопљење, све наведене временске прилике очекују се почетком марта.
Марко Чубрило, метеоролог, каже за “Блиц”, да ће првих десет дана марта обележити типично раномартовско време, што значи да не треба очекивати ниједну специјалну и битну промену, већ ће се смењивати устаљене прилике.
- Биће мало кише, затим ће бити суво време, а снег се очекује само на вишим планинама, преко 800-900 метара надморске висине и више. У среду и четвртак се очекује киша, и температуре од око +10 степени Целзијуса. Кишу можемо очекивати око 5. марта и поново око 9. марта, када ће пасти и мало више кише. У сваком случају, до 10. а могуће и до 13. марта, имаћемо нормалан ранопролећни режим, а то подразумева мало кише, мало сунца, мало ће да захлади, а затим да отопли. Снег у наредних десет дана не видимо, а касније ће бити прекасно за велике снегове у марту – каже Марко Чубрило.
Температурни ролеркостер
Када је температура ваздуха у питању, она ће бити у порасту, свакако. Чубрило најављује од среде 1. марта у низијама дневне температурне максимуме од +8 до +10 степени.
Најбитније је, када је пољопривреда у питању и утицаји времена на усеве, да се не очекују мразеви. На планинама ће бити минус један или минус два, али је битно што неће бити минуса у низијама јер су поједине биљке кренуле да цветају па би мраз могао да нанесе много штете.
Нови, касни снег није тренутно видљив, али напомиње “март је превртљив и шта ће нам донети касније, тренутно је тешко рећи за сада”.
- Ипак не треба заборавити да у марту може и касно бити снега. Колико пута се десило да после виших температура преко ноћи завеје. Али, то не би било као сада, када је пало пола метра снега. Било би прекасно да касније у марту падне толико снега као што је сада пало, али је довољно 10-15 центиметара влажног снега, ако крене воће, да му изломи гране.
Најтоплија зима
На питање да ли је зима 2022/2023. година, за сада, једна од најтоплијих, Марко Чубрило каже да је сасвим сигурно у просеку једна од најтоплијих у последњих десетак, петнаестак година.
- Од 2012. године до сада је сигурно једна од најтоплијих. Топлија је од просека. Имали смо касни снег у фебруар, али то је нормално да у фебруару падне снег. Требало је да га има целе зиме, а не само у фебруару. У низијама је пало мало снега и брзо се отопио, само на планинама је био озбиљнији снег – закључује метеоролог.
Водостај реке
Марко Чубрило објашњава да обилан снег који пао у делу Србије може да направи проблем на мањим рекама када се буде топио. У питању су планинске речице у пределу Пријепоља, Сјенице, на југу и у западном делу Србије, али не и сама Дрина већ њене притоке јер нису тиме угрожене велике реке, попут Саве, Дунава, Тисе и других.
У вишим пределима нема опасности такође, јер ће на преко 1.000 метара надморске висине и даље бити снега повремено.
- Када ових дана отопли полако ће мање речице, поготово на југозападу Србије по планинском делу где се снег буде топио, а има га доста, да порасту. Може бити локалних изливања на местима где је корито плитко и ако није одржавано. На мањем простору може доћи до мањих изливања на мањем простору, али неће бити изливања великих река – каже Чубрило.
Да би дошло до значајнијег раста водостаја на нашим већим рекама потребно је знатно више кише и снега. Чубрило каже да су нам водостаји већих река ниски због дуготрајније суше.
- Иначе су водостаји наших већих река ниски у овом делу године. Чак и да дође до пораста требаће доста времена да се значајно подигне ниво реке. До касног пролећа, до маја, нема опасности барем не за сада. У овом моменту смо сигурни што се тиче великих река да неће бити проблема.
Чубрило објашњава да проблем постоји код бујичних токова који се лако препуне и могу да направе поплаву у року од пола сата. Излије се и брзо се повуче, као да ништа није ни било.
-То је карактеристика планинских токова. Груне вода, повуче се, али направи штету, нажалост. Проблем чине и неодржавана корита јер свашта се баца. Река нанесе и направи неку врсту бране од тога, а онда се прелије преко ње – каже Чубрило.
БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".