ФЕМИНИСТИЧКА ИКОНА: Ко се крије иза чувеног постера? (ФОТО)
09.03.2023.
08:42
ПОСТЕР "Rosie the Riveter", с поруком "Ми то можемо!", приказује америчку радницу у фабрици, која је требало да подстакне жене на запошљавање током Другог светског рата када су мушкарци били на ратиштима.
Године 1942, нешто чудно - и скоро скандалозно - догодило се на ваздухопловној бази у Аламиди. Из сигурносних разлога, командант базе наложио је свим радницама које раде на машинама да носе панталоне.
У то време су жене које носе панталоне биле толико необичан призор да је фоторепортер из новинске агенције "Ацме" послат да документује сцену. Фотографишући, фоторепортер је усликао и тада 20-годишњу Наоми Паркер Фрејли која је, као и многе жене током Другог светског рата, преузела посао у војној индустрији како би помогла у ратним напорима. На црно-белој фотографији која је објављена у лето 1942. године, Фрејли је позирала као жена фокусирана на посао, обучена за рад у фабрици, са марамом око главе, уз коментар: "Радна одећа није Наоми Паркер учинила ништа мање атрактивном".
Фотографија је тако надахнула и уметника Џеј Хауарда Милера да направи један од најпознатијих америчких билборда "Rosie the Riveter". Била је то персонификација женске моћи тог времена и симбол женског покрета.
Међутим, за Фрејли, која је преминула 20. јануара. 2018. у 96. години живота, готово нико никада није чуо.
Дуго се веровало да је Рози Риветер Џералдина Хоф Дојл, једна од радница из тадашњих мичигенских фабрика оружја. Дојлова је тврдила да је то њена фотографија када ју је 1984. године угледала у "Modern Maturity" магазину. Након њене смрти, утврђено је да је немогуће да је она била у питању јер у то време, када је фотографија настала, Дојлова је била ученица средње школе.
Да на фотографији није Дојл, први пут се посумњало када је, тад већ 85-годишњакиња, витална старица, Наоми Паркер Фрејло 2009. са сестром Адом Вин Лој, током посете националном историјском парку у Ричмонду, где је споменик женама које су за време рата радиле за ратну индустрију, угледала себе на фотографији на коју је била одавно заборавила. "Не знам", коментисала је после "да ли сам више била изненађена видевши ту давну фотографију или кад сам, мало касније, схватила да тамо пише да је на фотографији нека друга жена". Фотографија је била изложена одмах поред познатог плаката, објашњавајући да је послужила као инспирација за њега.
Кустос меморијалног центра заинтересовао се за ту причу, а и Наоми Паркер му је, вративши се кући, пронашла и послала исечену фотографију из новина.
Потом су се фотографијом позабавили и на Универзитету Сетон Хол у Њу Џерсију. Професор Џејмс Кимбл истраживао је ко је Роси и закључио да је то Наоми Паркер Фрејли.
Наоми је после рата отишла из ваздухопловне базе и запослила се као конобарица у ресторану у Палм Спрингсу. Убрзо се и удала.
- Женама у овој земљи у ово време потребне су иконе. Срећна сам ако сам и ја једна од њих - рекла је за магазин "Пипл" 2016. године.
(Национална географија)
БОНУС: НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".