Откривени заражени крпељи на овим локацијама
27.04.2023.
19:22
ПРЕД нама су празнични дани, када ће сви мини одмор искористити за боравак у природи и првомајско роштиљање. Међутим, потребан је опрез јер у Београду већ има заражених крпеља - на шест локација.
Како објашњавају у Заводу за биоциде, крпељи, који су заражени бактеријом која изазива Лајмску болест, су стално присутни на територији Србије.
- Проценат заражених крпеља варира из године у годину као и локације на којима их је могуће наћи. Овог пролећа заражени крпељи су до сада констатовани на Ади Циганлији, Авали, СЦ Сурчину, Бањичкој шуми, Топчидеру, шуми Забран у Обреновцу - речено је у Заводу за биоциде.
Додају да су крпељи најактивнији када је топло и влажно време током пролећа.
- Њихова највећа бројност и активност је током априла и маја месеца која се у случају одговарајућих услова може продужити и током јуна - прецизирају у Заводу.
Убод крпеља је, иначе, како су раније објаснили у Саветовалишту за лајмску болест Градског завода за јавно здравље у Београду, безболан.
- Најчешће се не осети што му омогућава да остане закачен на кожи више дана", кажу у Саветовалишту и објашњавају како је могуће спречити инфекцију. - Крпеља треба извадити из коже што пре, у току првих 24 часа од убода, како би се смањила вероватноћа преноса инфекције. Скидање треба обавити стручно, у здравственој установи, искључиво механички, чистом пинцетом која је претходно дезинфикована алкохолом. Пре одстрањивања крпеља, не треба стављати никаква хемијска средства – етер, алкохол, бензин, ацетон, лак за нокте... Ова средства изазивају повраћање цревног садржаја крпеља у којем се могу наћи узрочници лајмске болести.
Како да извадите крпеља
У саветовалишту су истакли да је одстрањивање крпеља из коже најсигурније у здравственој установи - амбуланти, дому здравља, одељењу за кожне болести...
- Крпељ се ухвати пинцетом што ближе кожи, без гњечења или кидања његовог тела. Пинцета се најпре мало повуче на горе, колико је довољно да се крпељ подигне од коже, а затим полако извлачи из коже. После одстрањивања крпеља убодно место на кожи треба дезинфиковати. Уколико сте сами покушали да одстраните крпеља и у томе нисте успели у целости, не покушавајте да одстраните преостали део већ се обавезно обратите лекару - кажу у Саветовалишту.
Наводе да после убода крпеља три месеца треба пратити здравствено стање и ићи на редовне контроле. Контролне прегледе обављати једном месечно - код ординирајућег лекара или у Саветовалишту за лајмску болест.
Препознавање првих знакова лајмске болести
Појава карактеристичног црвенила коже на месту убода крпеља - ерyтхема мигранс, уз могућу појаву општих симптома и знакова инфекције, могу да укажу на њу.
- Ти знакови су повишена телесна температура, главобоља, болови у зглобовима и мишићима, увећане локалне лимфне жлезде. Изузетно је важно почети са лечењем што пре применом правилне терапије под контролом ординирајућег лекара, дерматолога или инфектолога. Лекару је неопходно обратити се и ако неко има нејасне симптоме и знаке после убода крпеља - кажу у Савеовалишту за лајмску болест у градском Заводу за јавно здравље.
Препоруке Завода за биоциду за заштиту од крпеља
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".