СЗО У КРИЗИ? Недостатак новца и радне снаге
23.05.2023.
12:23
У понедељак су земље чланице одобриле нови буџет који укључује повећање њихових обавезних накнада за 20 одсто.
Све веЋи број ванредних ситуација у јавном здрављу широм света, од ковид-19 до колере, довео је до преоптерећености Светске здравствене организације, саопштено је данас у извештају СЗО.
Валид Амар, који председава комитетом СЗО за хитне одговоре, рекао у обраћању на годишњем састанаку здравствене агенције УН да се празнине у финансијама и кадровима повећавају због све већег броја захтева, преноси Ројтерс.
Од марта ове године, СЗО је реаговала на 53 ванредне ситуације високог нивоа, наводи се у извештају комитета.
То је укључивало пандемију ковид-19, колеру и епидемије Марбурга у Екваторијалној Гвинеји и Танзанији, као и хуманитарне ванредне ситуације попут земљотреса у Турској и Сирији и поплава у Пакистану.
У извештају се такође наводи да климатске промене повећавају број ванредних ситуација као што су поплаве и циклони, од којих сви имају здравствене последице.
Истовремено основни буџет програма за ванредне ситуације за 2022-2023. покривен је само са око 53 одсто износа, наводи се у извештају, који позива на стабилније финансирање.
СЗО и државе чланице покушавају да реформишу начин на који агенција УН и земље чланице реагују у хитним здравственим ситуацијама, као и да обезбеде финансирање СЗО.
У понедељак су земље чланице одобриле нови буџет који укључује повећање њихових обавезних накнада за 20 одсто.
Извештај је такође позвао СЗО да обезбеди већу ефикасност: на пример, у Малавију, четири различита тима за хитне случајеве су реаговала на колеру, ковид-19, дечију парализу и поплаве, на начине који су се можда преклапали, наводи се у извештају.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".