НОВИ НАЧИН УЗБУНЕ: Хрватска овако упозорава о поплавама
01.06.2023.
21:20
КАДА у суботу на мобилне хрватских грађана стигне алармантна порука како се понашати у случају потреса, поплаве или ратног стања, многи ће се вероватно забринути.
Међутим, реч је о тесту који спроводи Министарство унутрашњих послова Хрватске, како би проверило да ли би систем функционисао ако би се нешто десило, а грађани ће у СМС поруци бити обавештени шта треба да раде.
Пројект је реализован уз подршку Европске уније која је дала неколико милиона евра да профункционише систем за рано упозорење и управљање у кризама. Сличан систем већ имају неке европске државе, а хрватски је комбинација више различитих који су у употреби у европским земљама.
Нико неће водити евиденцију коме су поруке упућене, а биће послате на све бројеве мобилних телефона регистрованих код оператера. У порукама ће грађане упозоравати како да поступе, где да иду и коме могу да се обрате за помоћ. Тиме ће се олакшати и кретање хитне помоћи, ватрогасаца и других служби, јер ће у центру пратити одакле се све координише кретање грађана.
Хрватска се озбиљно припрема и на све чешће природне непогоде, којих ће у будућности бити још више.
- На тај начин унапред ћемо моћи да предвиђамо неке догађаје, када је рецимо реч о поплавама и на време људе да упозоримо шта да раде. Поруке ће добити на своје мобилне и странци који се у том тренутку нађу у Хрватској - каже Давор Божиновић, хрватски министар унутарњих послова. - У туристичкој сезони, када је повећан број пожара, биће правовремено обавештавани и домаћи грађани и страни туристи.
Остварена је сарадња са оператерима, који ће већ у суботу тестирати систем. Он ће се ажурирати сваких пет минута и нове информације слати грађанима који имају мобилни.
- Нећемо реаговати и активирати сустав за мале проблеме, који не угрожавају већи број људи. Само када постоји опасност за велики број људи и када узбуњивање има смисла - поручује Божиновић.
Досадашња искуства са поплавама и потресима у Хрватској су била различита. Након земњотреса у Загребу и на Банији грађани нису правовремено обавештавани, стварана је збрка која је често доводила до хаоса. Очекује се да тога више неће бити, а убудуће ће се систем надограђивати како би био што ефикаснији.
(Новости/Јурица Керблер)
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".