Извор:Фото: Јутјуб принтскрин/Ultimate Bucket List, Википедија, Профимедиа

НАЈТУЖНИЈИ ПРИНЦ: Почива са монарсима, а само је хтео кући

Извор: Нпортал

06.06.2023.

19:45

Бакингемска палата недавно је саопштила да неће вратити посмртне остатке Алемајехуа, етиопског принца који је сахрањен у замку Виндзор још у 19. веку. Прича о томе одакле он уопште тамо тужна је прича о моћи, похлепи, империјализму, несрећи једне породице и једног младића.

Цар Теводрос II, Алемајехуов отац, владао је Абисинијом, делом данашње Етиопије, од 1855. Године 1862. затражио је од британске владе помоћ у оружју и тактичарима који су му били потребни у ратовима против суседних племена. Британци нису одговорили.

Бесан због оваквог третмана, Теводрос се одлучио за драстични потез - узео је неколико Европљана за таоце, укључујући и британског конзула, капетана Чарлса Камерона.

Одговор Британаца био је муњевит! Након што су преговори пропали, послали су велике војне снаге да ударе на Абисинију. Борбе су се завршиле када су таоци ослобођени, а Теводрос се убио да не би био заробљен.

Британци су тада узели и са собом повели његову супругу, царицу Тируворк Вубе и сина престолонаследника, седмогодишњег принца Алемајехуа. Овај поступак правдан је тврдњом да су их тиме заштитили како их не би заробили и убили Теводросови непријатељи.

BloombergAdria.com

 

Ипак, осим царске породице, освајачи су у Британију понели и огромно благо - злато, али и хиљаде културних и верских артефаката. Кажу да је било потребно 15 слонова и скоро 200 мазги да се све што је опљачкано понесе.

Нигде није био срећан

Несрећна судбина младог принца ускоро је постала још тужнија. Током путовања у Британију, мајка му се разболела и дечак је остао потпуно сам.

По доласку у Британију, у јуну 1868, Алемајехуов статус сирочета привукао је пажњу краљице Викторије. Краљица је упознала дечака у својој кући за одмор на острву Вајт код јужне обале Енглеске. Одлучила је да га финансијски подржи и дала га је на бригу капетану Тристраму Чарлсу Сојеру Спидију, човеку који је био у пратњи принца из Етиопије.

Капетан Спиди је много путовао, па је захваљујући њему и мали принц обишао многе делове света, укључујући и Индију. Како је дечак мало порастао одлучио је да је време да добије формално образовање.

Прво је похађао британску јавну школу рагбија, а затим и Краљевски војни колеџ у Сандхурсту. Ни на једном од ова два места Алемајеху није био срећан. Није успевао да се уклопи, а има навода и да је био жртва подсмеха и малтретирања од стране других ђака. На крају је одлучено да буде подучаван у приватној кући у Лидсу.

Принц је желео да се врати кући. Често је говорио о својој домовини које се све слабије сећао. Повратак му у прво време није био дозвољен, а после није ни био могућ јер се разболео.

Верује се да је 1879. Алемајеху добио упалу плућа. Краљица је послала најбоље могуће лекаре, али није му било помоћи - етиопски принц умро је 14. новембра 1879. када му је било само 18 година.

BloombergAdria.com

 

Вест о његовој смрти растужила је краљицу Викторију. У свом дневнику је записала како је принц био добар и љубазан дечак и како је жалосно што је умро тако далеко од породице. Такође је споменула колико је дечак био веома несрећан.

- Веома сам ожалошћена и шокирана када сам добила вест да је тај добри Алемајеху преминуо јутрос. То је много тужно! Сасвим сам, у страној земљи, без иједне особе или рођака. Његов живот није био срећан, пун тешкоћа сваке врсте, и био је тако осетљив, мислећи да људи буље у њега због његове боје коже... Свима је много жао - записала је она.

Краљица је организовала да Алемајеху буде сахрањен у катакомбама капеле Светог Ђорђа у замку Винџор у којој се налазе и чланови краљевске породице.

Изнад његовог гроба положена је плоча на којој пише: “Када сам био странац, примили сте ме”.

“Вратите принца кући!”

Захтеви да се посмртни остаци принца Алемајехуа врате у Етиопију нису нови. Године 2007. тадашњи председник Гирма Волде-Гиоргис упутио је званичан захтев краљици Елизабети II али је он одбијен.

Опет, недавно је упућен још један позив британским властима да остатке принца врате у његову домовину, међутим - одговор је исти.

BloombergAdria.com

 

У саопштењу Бакингемске палате наводи се да би уклањање Алемајехуових остатака из катакомби капеле Светог Ђорђа вероватно утицало на друге који су тамо сахрањени. Додаје се да су осетљиви на жељу и потребу да се ода почаст Алемајехуовом сећању и да имају “одговорност да сачувају достојанство преминулих”.

Палата је додала да су захтеви за посету етиопских званичника капели одобрени.

То, међутим, није довољно за неке, укључујући и потомке Алемаиехуове породице.

- Желимо да се његови остаци врате као породица и као Етиопљани, јер Велика Британија није земља у којој је рођен - рекао је за ББЦ Фасил Минас, потомак абисинске краљевске породице.

И Абебеч Каса, други потомак, истиче да Алемајехуови остаци морају да се врате јер им није место у страној земљи.

- Кад год помислим на њега, плачем. Ако пристану да врате посмртне остатке, доживела бих то као да се вратио кући жив - каже.

BloombergAdria.com

 

Породица се надала да би друкчији одговор могао стићи од новокрунисаног краља Чарлса III. Ипак, у догледној будућности, нема назнака да ће Британија променити свој став.

(Историјски забавник)

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".