КАКВО НАС ЛЕТО ОЧЕКУЈЕ? Метеоролог објавио детаљну прогнозу
12.06.2023.
09:27
ЗА разлику од претходних година када смо се увелико кували још током маја, већ се приближавамо календарском лету, а скоро нико још ни климу није поштено у стану упалио. Овогодишњи најтоплији месеци претворили су се у потоп и атипичне временске прилике због чега се многи питају да ли је ово „затишје пред буру“, шта се десило у атмосфери и шта може да уследи.
Метеоролози су претходних дана најавили да ће изостати врели топлотни таласи, да ће их бити, али знатно ређе, што буни све који су очекивали наставак топлијег времена још од почетка 2023. јер је година почела са невероватних 18 степени и сунчаним данима.
Лични осећај већине грађана је да су се годишња доба побркала и да уместо увода у лето имамо почетак јесени.
"Не може време по шаблону"
Недељко Тодоровић, метеоролог, каже да тренутне и најављене временске прилике нису неуобичајене, већ се ради о природним процесима који се дешавају уназад неколико стотина година.
- Немогуће је да свака година буде, као по рецепту иста. Не може да буде по шаблону. Сваке године, како која зима, како које лето и друга годишња доба, имају своја одступања од просечних вредности. Претходна два лета су била сушна и екстремно топла, иако је било локалних пљускова и непогода, али у мањем обиму него што имамо данас и ове године. Али, после два или једног сушног и екстремно топлог лета долази барем једно или два „свежија“ лета, не буду екстремно топли. Буду кишовитији, и таква смена се дешава деценијама, стотинама година. Није ништа необично што је тако. Питање је само поновљивост екстремно топлих и поновљивост „свежијих“ лета, јер лета код нас нису свежа, она су пријатно топла – објашњава Недељко Тодоровић.
Због пљускова имамо и бујичне поплаве
Гледајући падавине, мај и јун су иначе најкишовитији месеци код нас, а метеоролог Тодоровића каже да ове године имамо више падавина и учесталију појаву пљускова која узоркује бујичне поплаве.
Наглашава да сваке године у току лета имамо бујичне поплаве узроковане јаким пљусковима, односно, непогодама, зато што за кратко време, за сат времена, падне велика количина падавина, некада чак месечна или двомесечна количина.
У таквим условима је нормално да буде бујице, јер вода мора да отекне, а водотоци, објекти и насеља нису идеално заштићени. И то нам се дешава деценијама и стотинама година и није новина.
Према његовим речима, један од показатеља је и број дана са максималном температуром већом изнад +35 степени.
- Претходна два лета су у Београду била са великим бројем таквих дана. Прошле године је било таквих 14 дана, пре две године девет дана, а просечан број таквих дана гледајући уназад 100 година је 5 дана. Ове године ће број тих дана бити вероватно мањи него претходна два лета и моја процена је да ће бити између 5 и 10 таквих дана. Значи да ће лето 2023. бити натпросечно топло гледајући стогодишње податке, али мање топло у односу на претходна два лета – каже Тодоровић.
"Биће ово обично, типично лето"
Према његовим речима, да ће и ово лето бити натпросечно топло ускоро ћемо приметити, јер очекује +30 и више степени последњих дана јуна, а онда ће у јулу и августу бити и виших температура, очекује се доста сунца и топлог времена, али ће бити и даље пљускова. Пљускови ће ипак бити мање учестали него у мају и јуну.
- Биће ово обично, типично лето. Нема ничег чудног, већ је све виђено и забележено. Савим је нормално да када је висок притисак да буде суво и топло, да нема кише. Зависи од задржавања у области високог притиска, толико траје и сушни период, натпросечно топло. Али, када дође утицај ниског притиска и циклони буде овако промењиво и мало свежије. Смена области ниског и високог притиска се догађа мање или брже, чешће или спорије. Прошле године је било мало циклона из области ниског притиска са падавинама, а ове године смо почели лето са задржавањем области ниског притиска у нашем региону што аутоматски значи учесталију кишу и пљускове – објашњава Недељко Тодоровић.
Додаје и да не значи увек да је циклон узрочник, већ постоје и други процеси у атмосфери, а важну улогу игра и млазна струја која диктира временске прилике.
Промена временских, а не климатских прилика
Метеоролог каже да време које нас очекује до краја јуна, у јулу и августу није апсолутно никаква фаза и увод у нешто ново или катаклизмично, већ се искључиво ради о смени топлијих и мање топлијих лета.
- Када је јако врућина сви кажу глобално отопљење, а није тако. Ни ово захлађење и оволике кише, ни то није климатска промена. Ово су промене временских прилика, а клима се мења на скали од неколико хиљада, боље речено десетина хиљада година – поручује.
(Блиц)