Извор:Фото: Профимедиа

СВЕ МАЊЕ НАДЕ: Посади нестале подморнице понестаје ваздуха

Извор: А. Војиновић

21.06.2023.

07:16

На пут до остатака "Титаника" могу да се осмеле само они са дубоким џепом.

САТ и 45 минута је требало да подморница "Титан" са петоро путника, која је у недељу кренула у осмодневни обилазак олупине чувеног британског брода "Титаник", нестане са радара. Од тог момента упалили су се аларми америчких и канадских тимова за спасавање који непрестано трагају за подморницом која је нестала на око 1.448 километара од Кејп Коуда у Масачусетсу и на дубини од скоро четири километара. А од ње и даље ни трага. Спасиоцима сат откуцава брзо с обзиром на то да путници у подморници у резерви имају кисеоника за 96 сати.

Америчка обалска стража саопштила је да је површинску потрагу за подморницом обавио и истраживачки брод "Поларни принц", који се користи за транспорт подморница до олупине "Титаника". Јуче по подне објављено је да је проширена потрага за подморницом на већим дубинама.

На луксузну туру обиласка "Титаника" компаније "Оушн гејт" укрцало се петоро путника - пакистански бизнисмен Шахзада Давуд и његов син Сулеман, британски милијардер и истраживач Хамиш Хардинг, као и француски истраживач Пол Хенри Наргеолет. Верује се да је на броду и извршни директор и оснивач фирме "Оушн гејт" Стоктон Раш, који и организује ове туре. Наргеолет је бивши ронилац француске морнарице који је био део прве експедиције која је посетила олупину 1987. године. Надимак "Господин Титаник" је добио јер је наводно на олупини провео више времена од свих истраживача, пренео је Би-Би-Си.

Они су платили карту вредну 250.000 долара како би изблиза видели остатке познатог брода који је потонуо 1912. године. Брод са подморницом "Титан" кренуо је у суботу из Сент Џоунса у Канади да би стигао близу локације "Титаника" у недељу ујутру. Олупина "Титаника" налази се на дубини од 3800 метара, на око 700 километара од обале канадске покрајине Њуфаундленд.

Шта је довело до тога да се туристичкој подморници изгуби сваки траг није познато, али се зна да њен проналазак у дубинама Атланског океана неће бити нимало лак. Бивши директор пројекта за бекство и спасавање подморница Френк Овен изјавио је за Би-Би-Си да ће спасилачким тимовима бити изузетно тешко да пронађу подморницу због њене величине и крхотина славног брода.

- То је као да тражите мину у минском пољу - рекао је он и додао да операцију спасавања отежава што су многи дубински капацитети бродова ограничени.

На пут до остатака "Титаника" могу да се осмеле само они са дубоким џепом. Осим тога, овакве мисије су и веома ретке, јер је мали број подморница способних да путнике спусте на дубину од 4000 метара, а једну од њих организује управо "Оушн гејт". "Титан" је први пут заронио до чувене олупине 2021. године.

Ударио у ледени брег

Брод "Титаник" је на своје прво, и последње, путовање кренуо у априлу 1912. године. Био је највећи и најлуксузнији брод икада направљен до тада. На путу од енглеског Саутемптона до Њујорка ударио је у ледени брег 14. априла у 23.40 и потонуо после само два сата и 40 минута. Од 2.200 путника преживело је око 700 људи. Олупина брода пронађена је 1985. године и од тада је стална мета истраживача. Пре месец дана истраживачи су први пут успели да скенирају олупину и цео брод прикажу у 3Д формату.

Филмски хит

ТРАГИЧНА судбина "Титаника" била је извор инспирације за филмске ствараоце. Од многобројних екранизација најпознатије је остварење Џејмса Камерона из 1997. године са Кејт Винслет и Леонардом Дикапријом у главним улогама. Филм је освојио чак 11 Оскара. А ове године је прославио 25 година од премијере новим приказивањем у биоскопима широм света и у 4К резолуцији.

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Nportal.rs".