Извор:Фото: Новости

НИСУ ИМАЛИ ПОМОЋ: Дечака из Србије опекла медуза у ЦГ

Извор: Нпортал

27.07.2023.

12:20

ОВОГ лета медузе стварају велике проблеме туристима на бројним светским дестинацијама. Међутим, сходно причама наших читалаца, ситуација није нешто боља ни на црногорском приморју. Наиме, Ђорђе Матковић из Минхена, који ових дана борави на плажама Херцег Новог, испричао нам је да је крајње забрињавајуће и поразно да надлежни за бригу о приватним плажама немају уз себе све потребно за помоћ људима, а првенствено деци када их медузе опеку.

Уз поруку у којој нам је детаљно описао чему је све сведочио претходних дана, послао нам је и фотографије дечка који је, нажалост, имао близак сусрет са медузама.

- Обраћам се медијима због актуелног догађаја којем сам присуствовао на плажи бившег хотела "Бока", познатој и као плажа "Бијела вила", у Херцег Новом. У среду, 26. јула 2023, нешто иза 18 часова један дечко је пред мојим очима ставио маску за роњење на главу и купао се у плићаку те плаже намењене деци. Након 10-15 минута сам приметио да дечак на леђима крај десног пазуха има овећу црвену мрљу. Упитао сам његову мајку шта му се десило, "ујед инсекта" рече ми та жена - почиње причу наш читалац Ђорђе.

Како каже, та "дијагноза" му је била сумњива, те је позвао дечка да га ближе погледа.

- Имао сам шта видети: дечак је имао на леђима масивне опекотине од медузе! Рекао сам то родитељима и упутио их да пођу до закупца/чувара плаже који има санитетски материјал. Вратили су се покуњени - против опекотине од медузе није имао ништа... Петочлана породица туриста из Србије (отац, мајка, два сина и ћерка) се спаковала и отишла да сину набави средство против опекотина. Пре неких десет дана се на истом месту догодила иста ствар једном дечаку који није имао ни три године. Његова мајка је збуњено гледала у његов чланак левог стопала док јој ја нисам указао још и на опекотине на грудима и бедру те ноге - дечко је имао сусрет у истом плићаку са медузом! - каже нам Ђорђе.

BloombergAdria.com

Истакао је и то да се пре неколико седмица купао сам на плажи "Жало" крај Градског пристаништа  у Херцег Новом, те је тада крај себе видео нешто што ми је личило на трулу брескву.

- Ухватио сам то руком да бацим далеко од себе. Непријатно сам се изненадио када сам установио да је то - медуза! Мало ме испецкала по прстима, ништа нарочито. Исекао сам пластичну флашу, њом ухватио медузу и одстранио је са плаже. Показао сам је и туристима и опоменуо да се пазе. Једна девојка ми је показала да је крај велике стене на плажи још једна медуза у мору. Та је била битно већа од прве - једва је стала у флашу од 1,5 литар.

Шта радити кад вас уједе медуза?

Најпре пажљиво погледајте ожарено место и очистите га пинцетом. Затим тај део тела потопите у врућу али не и врелу воду (температура не сме да пређе 45 степени Целзијусових) или га туширајте, све док бол не попусти, а то може да траје од 20 до 45 минута. Потом угрожени део коже двапут дневно мажите хидрокортизонском кремом (0,5-1%) или машћу. Добрим се показао и гел алое вере. Додуше, неки стручњаци сматрају да врућа вода није неопходна, већ да би опеклину ваљало испрати морском водом (никако обичном) или, пак, сирћетом. У случају да користите сирће или морску воду, онда ожарено место испирајте барем 30 секунди. Након тога уклоните пипке са коже пинцетом, па изиритирани део коже потопите у врућу воду, око 45 минута, како је већ речено. Ако вам топла вода није доступна, бол ублажите стављањем нечег хладног, уз напомену да лед не смете да прислоните директно на кожу.

Наравно, све ово важи у случају да вас није напала медуза са јаким отровом, поготово близу ока, или да немате отежано дисање. У супротном, немојте ништа да предузимате сами, већ сместа потражите стручну медицинску помоћ.

Такође, показало се да су неке радње и „рецепти“ након што вас ожари медуза бескорисни или барем недовољно делотворни, а ту спада: стругање опеклине, њено испирање људским урином, третирање алкохолом, етанолом или амонијаком, трљање пешкиром, снажно умотавање захваћеног дела завојем...

Наредног дана ми је један дечко - (Рус или Украјинац) показао још једну медузу у плићаку плаже. И њу сам одстранио. Персонал плаже "Жало" ће то сигурно потврдити. Донекле разумем да медији на приморју нерадо јављају и пишу о теми медуза. Не желе успаничити
туристе и наудити угоститељству. Али да се ама баш ништа не предузима да се туристима, поготово деци, укаже помоћ када задобију опекотине... - прича Ђорђе забринуто.

BloombergAdria.com

Како је рекао, познато му је да закупци плажа у Шпанији морају да у коферу са првом помоћи имају и спреј са пеном за бријање, јер медуза опече са својом отровном киселином, а пена за бријање која је хемијски базична то неутралише.

- И сода бикарбона то може да неутралише, сирће такође. Облог топле воде од 45°Ц ту такође помаже. Лекари би морали знати шта све може да неутралише, а одговорни за плаже би МОРАЛИ прописати да закупци плаже морају у свом коферчету за прву помоћ имати неко прописано средство против опекотина медузе. Кутија соде бикарбоне, пена за бријање или флашица сирћета стварно нису неки велики издатак! - поручио је Ђорђе М.

За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".