САХРАЊЕН БЕЗ КРСТА: Глоговчев отац остао без речи
05.08.2023.
22:26
ТЕШКА исповест оца глумца Небојше Глоговца, проте Милована.
Глумца Небојшу Глоговца запамтили смо по низу пројеката који се даље приказују (филм и мини-серија "Јужни ветар", "Мој јутарњи смех", "Немањићи"), те се на тај начин стиче утисак као да је и даље ту са нама.
Његов отац Милован Глоговац својевремено је за "Новости" говорио о вечитом непреболу који је остао после смрти вољениог сина.
- Јесте мука. Јесте жалост. Јесте бол, непребол... Али, кад и данас стижу речи одасвуд: Небојша се никад и нигде није обрукао, то вам даје снагу да у молитви и вери коју је и он живео, надвисите личну патњу. Молитва је најбољи лек, утеха и нада. Пре свега вера да је он сад са Богом живим, истинитим. Да је у бољем свету од оног који је оставио. Утеха је и у томе што се он остварио у овоземаљском животу, гласило је казивање проте Милована и неутешног оца покојног глумца Небојше Глоговца које је дао пре, ево већ сада, пуне четири године.
- Волео сам његове улоге, пратио сам га. Ослушкивао пажљиво шта о њему говоре колеге, стручњаци. И нико није имао ружну реч да каже. Благонаклоност и расположење према његовој доброти, ако могу тако да кажем, трају и данас, годину и више од његовог упокојења, испричао је прота за Новости у марту 2019.
Породица Глоговац бацила је, тада, сидро у банатску равницу. Најпре у Опово, надомак Панчева, потом, у Панчево. Они са љутим каменом у бићу сваког Херцеговца, који оштри и бруси ум, јача дух - некако су се убокорили у простор где небо нема краја. Али, никада нису покидали везе са завичајем. Са традицијом да се не одајеш ни у највећој жалости, као ни у највећој радости. Да се у добру не узнесеш, у злу не понизиш.
- То је све тачно, ја ипак мислим да је Небојшу више обликовала вера од љутог камена - одговара прота. - Вера коју смо отуда донели у грумену завичајне земље. Била су то тешка времена за цркву. Време у невреме. У нашој кући, у Панчеву, окупљали су се умни људи који су животом сведочили тежину постојаности у вери. Биле су то трибине, ослобађање страха и очувања свести. Небојша је упамтио полицијске страже на ћошковима наше куће.
Док говори прота Милован Глоговац би желео да потисне емоције. Али, оне ударају кад год спомене име сина.
- Којој слици, којем разговору, чему се све не враћам? Свака слика је ту. Жива. Не знате шта човек од тога може да издвоји. Све је вредно. Све је део живота. Све је веза... Ви питате: У какав чвор је могуће стегнути срце да сину, без јаука, држите опело? Мој једини одговор је - молитва. Она је најбољи лек. Најбоља терапија. Ако је нема, онда је јаук. Онда је безнађе. Очајање. А, јесмо ли исти људи после несреће? Кад се поремети ред, онај који је устаљен, да сахрањујемо, што кажу људи, по реду, па се суочимо са судбином да сахрањујемо децу... То јесте мука, то јесте туга... Нема веће несреће... Али, молитва помаже човеку да на прави начин поднесе сусрет са таквом несрећом и са смрћу.
Време заустављено у дану растанка, 9. фебруара 2018.
- То је било неколико сати пред Небојшину смрт. Тог поподнева, тог четвртка, он је био подоста у лошем стању. Требало је да прими и другу хемиотерапију. Уз њега је била његова супруга Милица. Она је стално била са њим. Све време. И ја сам био са њима. Сместили смо га у кревет и нисмо, тада много причали. Сестре су му прикључиле терапију и ја сам отишао. Око осам, увече, Милица нам се јавила. Каже нам: "Добро је поднео терапију, чак се и шалио са мном... У петак, око два по поноћи..." Болест је била јача. Нагла. За месец дана га нам је узела...
Једва је прота Милован изговорио ове речи. Тишина, дуга и тешка потписала је ову причу. Дуга и тешка тишина.
Зачудио се прота Милован Глоговац када је дознао да на гроб његовог сина није могуће да постави крст, онакав какав се по православном обичају поставља. У Алеји заслужних грађана ови обичаји се не поштују.
- Небојша је у свакој мојој молитви, али и у молитви братства манастира Острог, Дечани и свуда где су га волели и поштовали. У молитви се каже: Примите га у светлост лица Божијега. И он је тамо, у тој светлости - рекао је прота тада.