НОВИ ПОПИС У СРБИЈИ, УЧЕШЋЕ ОБАВЕЗНО Ови подаци се скупљају
22.08.2023.
15:24
ПОПИС пољопривреде биће спроведен од од 1. октобра до 22. децембра, а биће ангажовано 2842 пописивача, чије је пријављивање завршено јуче.
Предвиђено је да по пописивачу буде око 250 газдинстава, а подаци ће бити прикупљани методом интервјуа на терену, од 1. октобра до 15. децембра, на основу Адресара пољопривредних газдинстава. Пописивачи ће податке уносити директно у електронски упитник на лаптопу.
Попис пољопривреде припрема, организује и спроводи Републички завод за статистику, у складу са Законом о Попису пољопривреде 2023. године и у оквиру пројекта претприступних фондова Европске уније ИПА 2018.
ОВО СЕ ПОПИСУЈЕ
- Основна обележја о пољопривредним газдинствима: идентификациони подаци газдинства, земљишни фонд и категорије коришћења пољопривредног земљишта, подаци о радној снази и подаци о броју стоке прикупљају се потпуним обухватом јединица посматрања.
- Подаци о органској производњи и примењеним мерама руралног развоја биће преузети из административног извора - евиденције Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.
- Подаци за остала обележја (наводњавање површина под усевима, начин држања стоке, обрада и одржавање земљишта, употреба ђубрива, пољопривредни објекти, механизација и опрема) биће прикупљени на узорку.
Прикупљени подаци осликаће стање у пољопривреди и као сумарни користиће се за статистичке анализе које ће омогућити доношење одговарајућих одлука за подршку пољопривредној производњи и њеном развоју. Јединице посматрања су пољопривредна газдинства без обзира на статус (породична газдинства, газдинства правних лица и предузетника).
Учешће у Попису је обавезно! Свако одбијање давања података или давање нетачних података и свака злоупотреба службених статистичких података повлачи прекршајну одговорност, у складу са Законом о Попису пољопривреде 2023.
ПРЕЛИМИНАРНИ РЕЗУЛТАТИ ДО 31. ЈАНУАРА 2024. Резултати Пописа биће објављени у складу са роковима предвиђеним законом и то: прелиминарни најкасније до 31. јануара 2024. године, а коначни сукцесивно до 31. децембра 2025. године. Пописни резултати објавиће се на сајту Републичког завода за статистику.
У јавном позиву за ангажман пописивча за попис пољопривреде детаљно је било наведено која општина колико пописавача ће ангажовати, па се тако за Сремске Карловце тражио један пописивач, по два у Црној Трави, Севојну, али и Старом Граду и Врачару у Београду. Највише, 73 тражило се за Лесковац, а потом за Крушевац 54.
- Нека минимална зарада је око 60.000 динара док траје попис, пројектована је око 150.000 динара, с тим што може бити и много већа. Сетимо се да смо на попису становништва имали пописивача који је за два и по месеца трајања пописа зарадио и преко 300.000 динара. Само је битно да буду вредни - рекао је недавно за Курир Петар Коровић, помоћник директора РЗС.
(Курир.рс)