ТАЈНА "МАГАРЕЋЕГ МЛИНА": Велико откриће на северу Србије
27.10.2023.
15:19
За прва ископавања, током осамдесетих година прошлог века, најзаслужнији је археолог Владимир Лековић
ПОРЕД Лепенског вира и Ђердапске клисуре, Србија може да се поноси још једним изузетно богатим археолошким локалитетом - Магарећи млин у Апатину, где су пронађени остаци људског постојања из доба мезолита.
Само четири и по километра од вароши на обали Дунава, археолози су пронашли остатке старе чак осам хиљада година, па је - уз помоћ радиокарбонског датовања - утврђено да је неолитско насеље на Магарећем млину било у употреби између 6200. и 5700. године пре нове ере, што га чини једним од најранијих на територији Војводине.
Поред нових, значајних података о трајању неолитског насеља на Магарећем млину, добијени су и први докази о људском присуству током мезолита. Људска темена кост из периода између 7595. и 7538. године пре нове ере први је, и засада једини, антрополошки налаз из овог периода - не рачунајући Ђердап - на територији читаве Србије.
- Поносни смо што Апатин и овај локалитет имају потенцијал за археолошка истраживања, пре свега уочљивих трагова људске делатности у одређеном времену и простору, али и зато што долазимо до битне поруке: "Прошлост је важна" - истиче етнолог и антрополог Ивана Срдић, подсећајући да ово археолошко налазиште није непознато, али деценијама уназад на њему није било активности.
Лане је, међутим, Градски музеј из Сомбора покренуо теренску кампању - геомагнетна истраживања, те снимања и сондирања - да би дефинисао границе ранијих ископавања. Испоставило се, ето, да оно што је нађено премашује сва очекивања. Још конкретније, локалитет који се простире на десет хектара знатно је већи и богатији него што се претпостављало.
ЛОКАЛИТЕТ носи назив по причи о житним млиновима које су, током 18. и 19. века, у близини Циган хата, покретали управо - магарци. За прва ископавања, током осамдесетих година прошлог века, најзаслужнији је археолог Владимир Лековић.
Бројни пронађени артефакти, укључујући фрагменте керамике и металне предмете, али и људске остатке, датирају из различитих периода и пружају увид у богату прошлост овог подручја, а до њих се дошло реализацијом пројекта "Последњи ловци и први земљорадници Бачке: археолошко истраживање локалитета Марагећи млин", који су подржали Министарство културе и апатинска локална самоуправа
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".