Извор:Фото: Репринт Вечерње новости, А Станковић, З. Кнежевић

Зашто Момир Булатовић није помиловао Лаушевића

Извор: Нпортал

16.11.2023.

07:46

ДВОСТРУКО убиство обележило је живот глумца Жарка Лаушевића, који је јуче премино у 64. години после краће, тешке болести.

У ноћи између 30. и 31. јула 1993. године, Лаушевић је у подгоричком кафићу "Епл", после туче у којој је учествовао са братом, усмртио Драгора Пејовића (20) и Радована Вучинића (21) и ранио Андрију Кажића. 

За двоструко убиство глумац је био осуђен на 13 година затвора.

Жарко Лаушевић живео је у Америци и наводно се плашио освете, а по другој верзији вребала га је потерница Вишег суда у Подгорици, по којој би требало да одмах буде упућен на издржавање казне.

Лаушевићима су пресуде доношене пет пута: Жарко је првобитно, у јесен 1993. осуђен на 13 година, Бранимир на две, и та пресуда је и после жалби потврђена.

BloombergAdria.com

 

Затим је тадашњи Савезни суд поништио те пресуде, а на новом суђењу, у фебруару 1998. године, пред већем судије Светлане Вујановић, казне су драстично смањене: Жарко је осуђен на четири године затвора због двоструког убиства у прекорачењу нужне одбране, док је Бранимир ослобођен. Исто веће и судија потврдили су ту пресуду, 28. октобра 1999. али је и такву одлуку, на жалбу и тужиоца и одбране, поништио Врховни суд.

Коначно, 30. марта 2001. године, Врховни суд је преиначио казну Жарку на 13 година, а Бранимир је и овог пута ослобођен.

У време када је висина тадашње казне то дозвољавала, Жарко Лаушевић је изашао на слободу и убрзо затим отишао у иностранство.

- Нисам изговорио своју завршну реч на овом последњем суђењу. А хтео сам поново да кажем тим унесрећеним породицама да схвате, ако могу, колико сам свестан зла које сам им нанео, трагедије коју су доживели и коју доживљавају - казао је Лаушевић у јединој исповести новинарима пред одлазак у иностранство. - Знам да бол не чује, али не би било од мене срећнијег човека на кугли земаљској да се то није десило, да сам могао другачије... У цркви увек упалим три свеће: за оца и њих двојицу. Мора бити да смо нешто тешко згрешили сва тројица. И њих двојица и ја, па нас је Бог тако саставио: да њих казни мојом руком, мене њиховим главама...

BloombergAdria.com

 

У јулу 2009. године сестре покојног Радована Вучинића су послале писмо ''јавности Србије''. Славица Вучинић и Славка Јаношевић написале су да је једино очекивање породице да Жарко Лаушевић до краја одслужи правоснажном пресудом досуђену казну, јер, како су навеле, не испуњава услове за њено смањење по било ком основу, те су навеле да породица Вучинић не тражи крвну освету.

- Од убиства у кафићу ’Епл’ прошло је 16 година. За то време, наводној освети били су доступни и деца Жарка Лаушевића и Бранимир Лаушевић са породицом и њихова сестра, па у једном тренутку чак и сам Жарко. И? Шта им се догодило? Ништа, и што се породице Вучинић тиче - ништа им се и неће догодити - навеле су у писму.

Поручиле су да се и сада пренебрегавају или искривљују неке чињенице "из те страшне ноћи, како би се умањио значај Лаушевића и увећао значај поступака убијених, односно Радована Вучинића и Драгора Пејовића".

BloombergAdria.com

 

Навеле су и да сматрају да се поново у медијима наводе "конструкције, којима део српске тзв. културне јавности и неки политичари покушавају да догађај у подгоричком кафићу преведу као дивљаштво групе локалних младића, који су заслужено добили што су тражили од 'недужног' Жарка Лаушевића и његовог брата Бранимира, па чак и да се целе породице Вучинић и Пејовић прикажу као 'гомила лудака и дивљака жељних освете", те да су те конструкције смишљене како би се створила клима за помиловање Лаушевића.

Некадашњи председник Црне Горе и Владе Савезне Републике Југославије, покојни Момир Булатовић, једном приликом је изјавио да је одбио да помилује Лаушевића.

- Да, одбио сам да помилујем Жарка Лаушевића. То је јако тежак и тужан случај. Аболиција у таквим стварима има смисла уколико друга страна нема ништа против. У сваком кривичном поступку постоји оштећена страна и њу морате да питате. Жарко Лаушевић је један диван глумац и имали смо прилике да се дружимо годинама. Ужасно ми је тешко што знам све детаље тога, а по природи посла сам морао да знам. Добио сам ту молбу за аболицију. Контактирао сам са породицама оштећених и они су рекли - не. Ви немате право, ни људско, да направите аболицију - рекао је Булатовић својевремено за "Балкан инфо".