МИЛОШ ЦРЊАНСКИ: Кад су писци били дипломате
22.11.2021.
14:13
СРПСКА дипломатија у међуратном периоду може да се похвали да је у својој служби имала плејаду знаменитих људи, чувених писаца. Од Јована Дучића, преко Милана Ракића и Растка Петровића, један до Андрића и Црњанског сваки је оставио неки свој лични печат. Поред књижевности заједничко свима њима било је да су своје знање, способности и репутацију ставили у службу отаџбине.
- Песници су, у то време, улазили у дипломатију, лако, јер се литература јако ценила, као један од путева ка уједињењу нашег народа - једно је од каснијих сећања Милоша Црњанског на период када је радио у дипломатској служби Краљевине СХС односно Југославије.
Иако Црњанског сви знамо по непревазиђеним "Сеобама" не треба губити из вида да је он инспирацију за сва своја књижевна дела црпео из стварног живота; друштвених и политичких околности којима је био, ако не увек учесник онда бар савременик или слушаоц.
Рођен у Чонграду 1893. године у тадашњој Аустро-Угарској, где његова породица није могла да изража српска национална осећања. Упак она је Милоша уткала осећај родољубља према Србији, због којег се он касније и доселио у њу.
Његова љубав према својој земљи и православљу није обликовала само његов књижевни опус већ и његове професионалне кораке у дипломатској служби.
Међутим, животне околности додатно су продубиле дај осећај. Први светски рат провео је као Аустро-Угарски војник на Источном (руском) фронту, ратујући против своје словенске браће.
По завршетку рата, настанио се 1919. године у Београду и почео да развија своје песничко стваралаштво.
Убрзо је постао и професор IV београдске гимназије, а упоредо са тим хонорарно је радио као новинар у листовима "Политика" и "Време".
Тадашњи државни врх био је свестан значаја личности попут Црњанског за промоцију земље у свету. Стога, је и Црњански добио одговоран задатак да као дипломатски службеник борави у Немачкој и Италији.
У дипломатској служби обрео се у годинама пре него што је објавио роман "Сеобе". Прва његова дипломатска функција био је положај аташеа за културу у Берлину 1928-1929.
Његова сведочења представљају драгоцени извор прилика у Немачкој у време када се нацизам у тој земљи уздизао до главне политичке силе. У "Ембахадама" оставио је сећања на тај критичан период и указао на оно што ће се десити каснијих година - светски рат.
Црњанског није напуштала мисао о рату. И кад је – сасвим докон – шетао улицама Берлина, Црњански је имао на уму историјску судбину српског народа. Један берлински моменат, који издвајам овом приликом, говори најбоље о његовом изузетном осјећају за "мрачне сјени прошлих времена":
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".