ЦРНА МАГИЈА "ДЕЦЕ ЗЛА": Шта је СИХИР и како га препознати?
06.12.2023.
11:44
НАСТАВАК текста може садржати "спојлере", па уколико нисте одгледали све епизоде серије не препоручујемо даље читање.
Прва српска серија која се емитује на ХБО "Деца зла", рађена је према књизи Миодрага Мајића.
Радња овог трилера смештена је у српску престоницу, али у једном трену се премешта у Босну и Херцеговину, тачније село близу Бијељине.
Монструозно убиство на Дедињу покреће радњу "Деце зла", а потрага за починитељем главног јунака, адвоката Николу Бобића, ког тумачи Радован Вујовић, одвешће у много праваца, а један од њих је пут магије и мрачних ритуала.
Главног јунака Николу Бобића потрага за истином о Хајрији Зилкић (Јасмина Аврамовић) ће одвести у Босну и Херцеговину, тачније у село код Бјељине.
Тамо ће пронаћи теглу у којој су остављени праменови косе, а локална врачара Муневера (Емина Муфтић) ће открити да је у питању "сихир".
Шта је заправо сихир?
Реч је о облику црне магије који се одвија међу муслиманским живљем на територији Србије, Црне Горе или Босне и Херцеговине. Ислам као и хришћанство осуђује било какви облик окултизма, али многи одлучују да на овај начин некоме нанесу зло.
Сихирбаз, тачније онај ко поставља сихир, дође до нечега што је директно или индиректно у додиру са телом жртве (коса, нокти, излучевине-узимају се са одеће жртве). Многи су посведочили да им је нестао део одеће и потом се неким чудом појавио, додуше измењен (поцепан, извезен концем одређене боје, испрљан нечим што је тешко или немогуће очистити). Ове ствари се враћају, али сада је на њима сихир који најчешће почиње деловати оног момента када дође у додир са власником, али овако нешто није правило.
У малим многим местима, где живи муслиманска заједница, где људи испијају кафе и чајеве, највише се "шушка" о овим несвакидашњим појавама. Разговара се о страху од тога да се не нагази на туђ сихир. Ако је лоше кренуло, често бисте били у прилици да чујете : "Ма мени је неко сихир поставио". Ову враџбину могу уклонити управо оне особе које је и поставе. То су обично старије врачаре. Осим врачарама, када им се постави сихир или особе бар мисле да је тако, обраћају се за помоћ хоџама. Они обично могу препознати да ли је сихир постављен или не.
И сихирбаз и онај у чије је име сихир урађен, постављају сихир само на оним местима која су доступна сваком човеку (постављање сихра на/у земљу, у темељ, кров објекта, места унутар куће, често на прилазу кући).
Након што сихирбаз направи сихир, он нареди џинима (шејтанима) да поставе сихир на место до кога ће бити изразито тешко или немогуће доћи: процепи у стенама, текуће, стајаће воде итд. Специфичност овако направљеног сихира је да мења место на коме је постављен. Постоји и сихир који није направљен ни на каквом предмету. Сихирбаз џина једноставно на основу прорачуна одређених података упути на неку особу (сихирбази траже име особе, име мајке и датум рођења).
На самом почетку серије "Деца зла", гледаоци имају прилику да виде како пацијенткиња психијатријске болнице у Ковину свој прамен косе ставља у теглу, а овом сценом у ТВ оставрење се уводи мотив сихира.
Како се касније сазнаје, реч је о Хајрији Зилкић која је силована током рата у Босни и Херцеговини. Трагична јунакиња остаће без разума, а једино што остаје активно у њеној свести је да се освети за монструозност коју је доживела, а то ће учинити бацањем клетве.
Даљим током радње серије сазнајемо да Хајрија више нема никакве реакције на свет око себе, а једино што чини је смештање праменова косе у теглу једном годишње.