Извор:Foto: Printscreen/YouTube Parents

ИЗВИНИТЕ МОМЦИ: Доказано да јајна ћелија бира сперматозод!

Извор: нпортал

15.12.2023.

07:33

УПРКОС веровању да најбржи сперматозоид оплођује јајну ћелију, наука је доказала да је у питању мит.

"Када се осећате лоше, сетите се да сте били најбржи сперматозоид." Можда је то и једна од најпознатијих фраза којом покушавамо себе или пријатеље да мотившемо када нам је тешко. Међутим, захваљујући науци сада је познато да је ова идеја у ствари само мит, као и да је улога јајне ћелија у читавом процесу оплодње много већа него што се раније веровало.

BloombergAdria.com

 

Теорија је очигледна: ако све прође како треба, када сперматозоид дође у контакт са јајном ћелијом и продре у њу, она се "гаси". На овај начин, женски гамет спречава улазак других сперматозоида и обезбеђује безбедан развој ембриона. Вероватно је на основу овог расуђивања и изведено веровање како унутра улази онај сперматозоид који је и најбржи. 

Истина је изгледа ипак другачија,јајна ћелија је окружена провидним спољним слојем по имену пеллуцида. Он делује као одбрамбена баријера, која штити ћелију од страних елемената и спречава друге да уђу након што сперматозоид прође кроз њу. Осим тога, мембрана у свом саставу има низ хемијских супстанци који привлаче сперматозоиде. 

Међутим, након што најбржи тркачи стигну до ње у покушају да је пробију - они ће временом успорити и препустити посао онима који су се нашли иза њих. Другим речима, ако узмемо у обзир да приликом једне ејакулације има између 20 и 150 милиона сперматозоида по милилитру, први милион ће се жртвовати како би ослабили мембрану. 

Сада када је она довољно ослабљена, сперма може да уђе. То значи да се унутра неће наћи најбржи, већ онај који се нађе на тачном месту и у право време испред мембране. Након што је оплоди, јајна ћелија спречава да други сперматозоиди уђу у њу и почиње развој ембриона.

Међутим, студија коју је објавио генетичар Џозеф Х. Надо са Универзитета у Вашингтону сада нам открива да, не само да најбржи сперматозоид не оплођују, већ и да јајна ћелија игра важну улогу приликом одбабира онога ко ће то и учинити. Другим речима, женски гамет бира или одбија сперму која може да уђе у зависности од квалитета ДНК коју носи.

Добар пример случаја "ненасумичне" селекције од стране јајне ћелије је један од експеримената који је Х. Надо извео са глодарима. У првој фази, овај научник и његов тим су додали нормалан и измењен ген са мутацијом код женки мишева, док код мужјака ништа није мењао. Резултат је тачно одговарао законима које је предложио Мендел: сваки родитељ носи две копије сваког гена, а оплодња се дешава насумично.

Међутим, у другој фази, мушким мишевима је додао мутирани ген и нормалан ген, али овог пута је задржао оне нормалне код женки. Резултати су овом приликом били збуњујући: само 27% мишева је имало мутантни ген. То јест, до оплодње није дошло потпуно насумично, а здраве јајне ћелије су одбациле одређени део сперме са мутацијом, минимизирајући могућност да је потомци пренесу. Поређења ради, у првом експерименту сперматозоиди нису показивали никакав селективни процес.

На овај начин је потврђено да јајна ћелија има важну улогу током оплодње. Иако сперматозоид обавља динамички и покретни део, очигледно је да ће јајна ћелија донети коначну одлуку током оплодње, бирајући ДНК који даје најбољу комбинацију.

Нова димензија новости, ваш "Нпортал.рс".