ПРОБЛЕМ ПЕТАРДИ: Дечак остао без делова прстију
09.01.2024.
16:35
Колико су опасне петарде, сведоче мајка повређеног дечака и лекари.
И поред свих апела, и ове године много се пуцало током празника. Петарде, ватромети и друга пиротехничка средства, изазвали су више тешких повреда. Због тога су у Институту за мајку и дете непрекидно радили и оперисали. Само у новогодишњој ноћи, у Институту за мајку и дете прегледано је осморо повређених малишана, а због тешких повреда шака оперисана су три дечака од осам до 17 година.
"То се десило око 10 сати, када је узео већу петарду, испалио и тада смо чули вриштање. Ја сам била у кући, муж је био напољу и само што се одаљио од мужа то се десило. Одвели смо га у Хитну помоћ, прво смо му ми указали помоћ, везали руку и одвезли га у Младеновац. Оперисан је. Оперисан је захваљујући др Марку Богосављевићу, спасао му је палац. Апелујем да друга деца не узимају ту пиротехнику", каже мајка повређеног дечака.
"Операција трајала више од два сата"
Колико су повреде биле тешке, памтиће и хирурзи, јер су сатима били у сали. "Први је оперисан у 18 часова 31. децембра, сама операција је трајала више од два сата. Друго двоје деце су дошли у један сат после поноћи, релативно брзо смо ушли у салу, завршили смо у пола осам ујутру. Јако су опсежне повреде биле, захтевале су врло педантан рад и неки план да што више тог повређеног ткива сачувамо, да у некој даљој будућности остане што боља функција тих повређених шака", рекао је хирург на Институту за мајку и дете др Марко Богосављевић.
"Дечаци остали без дела или целог прста"
Директор Института проф. др Радоје Симић каже да је ова година приближна претходној по броју повређених. Код око 10 оних који су повређени, међутим, повреде су биле много теже. Примљени су са повредама меких ткива, костију, чак је било и ампутације делова прстију. Након интервенција, повређена деца се и даље опорављају у Институту. "Нажалост, свако од дечака је остао без дела прста или целог прста, али остатак шаке прилично добро изгледа, још увек је рано причати, али надамо се да ће последице бити минималне", каже др Богосављевић за РТС.
Најмлађи пацијент имао 7 година
Најмлађи пацијент имао је седам година и збринут је у амбуланти. "Најмлађа деца су имала опекотине, држе мале петарде и она им пукне у руци, то су рани школски узрасти око седам година. То дете је збринуто амбулантно. Ево шта ме брине и поред апела, активности које ви медији спроводите – ми причајући за медије, причајући у нашим сталним дружењима са децом, родитељима и поред апела полиције и кампање повреде се и даље дешавају", истиче професор Симић за РТС. За десет година у Институту за мајку и дете, збринули су око 100 деце повређене петардама, њих 20 су хоспитализовали, а 10 оперисали.
Да ли је пар секунди забаве вредно вашег или туђег здравља?
Након тога следи дуг временски период рехабилитације, борбе против ожиљака и борбе за враћање функције шаке, уколико су имали среће да она остане цела. Због тога добро размислите како ћете прославити празнике и да ли је пар секунди задовољства због испаљене петарде заиста вредно вашег или туђег здравља и живота.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".