КО СУ ХУТИ? Подржавају Хамас и "заводе ред" на Црвеном мору
12.01.2024.
09:03
ХУТИ су јеменско шиитско племе, познато по томе што се супроставило јеменском царству. С друге стране, сматрају се и верско-политичком и војном групом која је настањена и делује у Јемену. Хути су добили име по оснивачу скупине Хусеину ел Хутију, бившем команданту, кога су наводно убиле оружане снаге Јемена у септембру 2004. године.
Хути припадају зеидској грани шиитизма, секта ислама која се искључиво налази у Јемену. Они су настали од шиитске мањине сличне Дванаестници која се налази првенствено у Ираку, Либану и Ирану, а познати су по највећој сличности са сунитским исламом по питању права и одлука.
Међутим они подржавају концепт Дванаесторице као веома битан за своју религију, који прави разлику од сунитима. Они су често оптуживани од стране следбеника зеидизма, да се тајни конвертити и следбеници Дванаесторице, која је званична религија у Ирану.
Хути су тврдили да су њихова акција борбе против ширења салафизма у Јемену, као и због одбране своје заједнице од распрострањене и систематске дискриминације, док их је влада оптуживала да желе свргнути владајући режим из жеље за увођењем шиитског зеидског верског закона, дестабилизујући владу и ширећи антиамеричка осећања. Хути тврде да се муслимани моле на погрешан начин дижући руке, као што је обичан код јеменских сунита.
Јеменска влада је Хуте такође оптужила да имају спољну помоћ, наводећи Иран као већинску шиитску земљу.
Заузврат, Хути су узвратили наводећи да влада потпомогнута спољним антишиитским присталицама попут Ал Каиде и Саудијске Арабије, поред чињенице да је бивши председник Јемена Али Абдулах Салих такође зеид.
Шта се дешава у Црвеном мору?
Иранско министарство спољних послова осудило је напад на Јемен као "очигледно кршење суверенитета и територијалног интегритета Јемена" и кршење међународних закон
Напади "неће имати никакав други резултат осим подстицања несигурности и нестабилности у региону“, рекао је портпарол министарства Насер Канани у посту на Телеграм групи министарства. У међувремену, либанска оружана група Хезболах коју подржава Иран такође је осудила ударе на Јемен.
- Америчка агресија још једном потврђује да су САД пуноправни партнер у трагедијама и масакрима које је починио ционистички непријатељ у Гази и региону - саопштила је група коју подржава Иран, преноси Ројтерс. Напади дроновима и ракетама на теретне бродове у Црвеном мору сада су подстакли САД и УК да изведу ваздушне нападе на циљеве у региону.
Западне снаге су предузеле акцију након што су бродове напали Хути - побуњеничка група коју подржава Иран и која контролише велики део Јемена. Амерички председник Џо Бајден рекао је да су америчка и британска војска успешно започеле нападе рано у петак на циљеве Хута уз подршку Аустралије, Бахреина, Канаде и Холандије.
Погођено је више од 12 локација, укључујући престоницу, Сану и Худајду, упориште Хута на Црвеном мору. Циљеви у Јемену укључивали су логистичка чворишта, системе противваздушне одбране и складишта оружја. Напади су почели након почетка рата између Израела и Хамаса 7. октобра.
Хути су изјавили да подржавају Хамас и рекли да ће гађати сваки брод који путује у Израел. Није јасно да ли су сви нападнути бродови заправо ишли тамо.
У новембру су запленили, како су рекли, израелски теретни брод. Од тада су напали неколико комерцијалних пловила дроновима и балистичким пројектилима.
Напади Хута у Црвеном мору порасли су за 500 одсто између новембра и децембра. Претња је постала толика да су велике бродарске компаније престале да плове у региону, а трошкови осигурања су порасли 10 пута од почетка децембра.
Велике бродарске компаније, укључујући рекле су да преусмеравају бродове даље од Црвеног мора.