ПООШТРЕНЕ МЕРЕ: Британија реаговала на омикрон сој
27.11.2021.
19:56
ВЕЛИКА Британија данас је увела нове мере како би покушала да успори ширење нове варијанте корона вируса омикрон, а главни британски здравствени званичник поручио је да постоји шанса да би вакцине могле бити мање ефикасне против новог соја.
Премијер Борис Џонсон саопштио је да ће сви који долазе у земљу морати да приложе негативан тест и да је време да се појача примена трећих доза вакцине.
„Захтеваћемо од сваког ко уђе у Велику Британију да уради ПЦР тест до краја другог дана након доласка и да се самоизолује док не добије негативан резултат“, рекао је Џонсон на конференцији за новинаре, преноси Ројтерс.
Он је саопштио да ће они који су били у контакту са људима за које се сумња да су позитивни на нови сој Омикрон, морати да се изолују на 10 дана, без обзира да ли су вакцинисани.
Џонсон је рекао да не зна колико су вакцине ефикасне против новог соја, али да се нада да ће оне пружити бар неку заштиту.
“Пооштравамо и мере у вези са ношењем маски у јавном превозу и продавницама, оне ће сада бити обавезне. Све мере биће поново размотрене за три недеље”, навео је британски премијер.
Главни медицински саветник британске владе Кристофер Вити, који се новинарима обратио заједно са Џонсоном, поручио је да постоје разлози за уверење да нови сој корона вируса Омикрон има одређени степен отпорности на вакцине.
„Постоји разумна шанса да ће барем у одређеном степену ова варијанта избећи вакцине“, рекао је Вити.
У Великој Британији идентификована су два случаја новог, омикрон соја корона вируса, код особа које су путовале у Јужну Африку, саопштио је данас британски министар здравља Саџид Џавид.
Двојици заражених и свим члановима њихових породица речено је да буду у самоизолацији, док не буду завршени сви додатни тестови како би са сигурносћу било потврђено да је реч о новом соју вируса.
Од данас ће Британија на "црвену листу" додати и Малави, Мозамбик, Замбију и Анголу, а британски и ирски џављани који стижу из тих земаља мораће у карантин на 10 дана.
На овој листи због појаве новог омикрон соја вируса већ су Боцвана, Лесото, Намибија, Јужноафричка Република и Зимбабве.