ПАДАЛИ У НЕСВЕСТ НАСРЕД КЛУБА: Детаљи тровања деце алкохолом
18.02.2024.
08:10
Након журке у београдском клубу "Синер" , 33 деце завршило је на ВМА, међу којима је било и млађих од 15 година.
Након журке у београдском ноћном клубу "Синер" за Дан заљубљених, чак 33 деце завршило је на ВМА, међу којима је било и млађих од 15 година. Заинтересовани су карте за журку могли да купе преко друштвених мрежа, а цена је била 3.000 динара.
- У цену је било укључено пиће тако да шта год да смо пили нисмо плаћали. На стотине људи је било испред клуба, очигледно је продато много више карата него што реално унутра може да буде људи. Толико је била гужва да је у једном моменту изашао неки човек и рекао да нема више места. Ми који смо ушли смо се гурали унутра, било је ужасно загушљиво. На улазу су нас у почетку претресали, али касније кад су видели колико има људи нису ни радили претрес. Улазили смо унутра и личне карте нам нико није тражио иако су углавном били малолетници - тврди сведокиња.
Поводом спекулација да је гостима наводно подваљен шпиритус у отвореним флашама које су их чекале на столовима сепера, саговорница каже да шпиритус није видела.
- Они који су били у сепареима имали су флаше разног алкохола и могли су сами да сипају. Онај ко је био у другом делу могао је да долази до шанка по пиће где су конобари точили и служили. У једном тренутку сцене у клубу су биле језиве. Сви су почели да повраћају, неки су почели да се онесвешћују. Око један сат после поноћи је музика стала и сви су нагрнули да излазе. Ту су неке девојчице падале у несвест, а други су их подизали. И ја сам повраћала тада и након тога, а и пала сам у несвест, али не знам да ли је то било од тровања алкохолом или због загушљивости. Све у свему тамо више не идем - истиче она.
Тровање чак 33 деце алкохолом, међу којима и млађих од 15 година и то са 2,8 примила алкохола у крв, отворило је многа питања на која још увек нема одговора, а саговорници наглашавају да за овај инцидент одговорност треба да сносе и родитељи алкохолисаних малолетника.
"У конкретном случају тровања старијих малолетних лица од 14 и 15 година, сматрам да је Центар за социјални рад (ЦСР) у обавези да реагује, да позове све родитеље малолетних лица на разговор, да обаве опсервацију породице, да детаљно испитају родитеље да ли им је познато да им малолетна деца конзумирају алкохол, да ли је то и раније био случај, да ли су знали где ће деца бити критичне вечери, да ли су могли очекивати да ће њиховој деци бити служен алкохол и да ће деца конзумирати алкохол итд. Након прикупљања свих података и утврђења чињеница, ЦСР би требао предузети даље мере из своје надлежности, а све у складу са Породичним законом. У пракси, у таквим случајевима, ЦСР се понашају инертно и пасивно", истиче за Курир стручњак за породично право адвокат Владан Готовац.
Он наводи и да се на односе између родитеља и деце примењује Породични закон према коме превентивни и корективни надзор над вршењем родитељског права обавља орган старатељства односно надлежни ЦСР који кроз судске поступке може да иницира и да несавесни родитељи буду лишени делимично или потпуно родитељског права.
Подсетимо, Више јавно тужиластво и даље испитује околности овог случаја, полиција ће поднети прекршајну пријаву против организатора журке због служења алкохола малолетним лицима, а Готовац додаје да су и државне инспекције у обавези да проверавају да ли се у угоститељским објектима служи алкохол малолетним лицима.
Када се десе овакви трагични догађаји, тада родитељи, угоститељи и државне инспекције пребацију одговорност са једних на друге о томе ко је крив за то што се десило, а заборављају да су сви по закону дужни да се руководе најбољим интересима детета у свим активностима које се тичу детета - закључио је Готовац.
За још вести запратите нас на нашој званичној Фејсбук страници - будимо "на ти".