Што је Ноле ИЗБАЧЕН из средње школе: "Били на ДИСЦИПЛИНСКОЈ"
25.03.2024.
16:41
НОВАК је након основне школе уписао Спортску гимназију, али је његово формално образовање било прекинуто.
Новак Ђоковић, краљ тениса који оборио све наизглед недостижне рекорде, од малих ногу је знао да је рођен за спорт и већ у првом разреду је имао јасан циљ пред собом - бити шампион. И док би на другу децу обично утицали родитељи, заправо је он био тај који је покренуо Срђана и Дијану, те им показао да је заиста талентован, у шта су они дуго сумњали. Нису веровали да у кући имају будућег најбољег тенисера икада! Међутим, успешна спортска каријера носи и велика одрицања...
Новак је похађао Основну школу "Бора Станковић" у београдском насељу Бањица. Међутим, већ са седам година, он је изјавио како му је циљ да буде први у свету у тенису, а тај снимак је обишао целу планету и дан-данас га људи са уживањем гледају.
Родитељи, и сами спортски оријентисани, подржавали су жеље и препознали таленат свог првенца па су га, кад је имао само 12 година, уписали на тениску академију Николе Пилића. Већ у 16. години, Ноле је био професионални тенисер. Његова браћа Марко и Ђорђе су, такође, почели да се баве тенисом.
Новак је уписао Спортску гимназију, али је његово формално образовање ипак било прекинуто.
- Нису имали разумевања да он не може да седи у школској клупи. Морала сам на дисциплинску комисију да идем, да образлажем где је све мој син био. Наравно да су ме и они оцрнили и на крају је избачен, односно исписан из те спортске гимназије. Рекла сам им да никоме не кажу да су "с" од спортске гимназије. Требало је да му дају подршку, да му дају градиво који ће он да савлада - испричала је његова мајка Дијана у подкасту "Спортлигхт".
Ноле је неколико пута причао о свом образовању, те је истакао да би волео да заврши факултет када оконча професионалну каријеру. Осим тога, колико је његова интелигенција висока показује чињеница да се најбољи тенисер свих времена одлично на многим језицима. Дакле, српски, енглески, италијански, немачки, француски, шпански, руски...,понекад и кинески, али и јапански, арапски, португалски и ту не намерава да се заустави.
- У основним школама смо имали два језика који смо морали да учимо. Енглески је био обавезан, а други је био изборни. Изабрао сам немачки, јер сам после тога провео неко време тамо у тениском кампу. Има једна изрека у српском језику, „колико језика знаш толико људи вредиш“. Волим да разумем шта људи говоре, где год да сам. Барем да покупим неколико фраза на тим језицима - изјавио је Ђоковић једном приликом.
Амерички новинар Бен Ротенберг фасциниран је Ђоковићем као полиглотом. Оставио га је без текста када је у Мадриду 2018. године дао 4 брза интервју и то све на различитим језицима!
- Ђоковић чак ради и читаве конференције за медије на италијанском у Риму, што је релативно нови развој догађаја. Једини је играч који није Италијан, а да то ради. Поред четири језика које је поменуо Никола, његов француски је солидан, шпански ће вероватно унапредити јер сада живи у Марбељи - поручио је Ротенберг.
Пре две и по године открила је његова супруга Јелена да говори и руски, одговоривши на питање Кристофера Клерија, новинар „Њујорк Тајмса“.
- Прича и руски. Ни ја не знам како?! Само одлучи једног дана да прича тај језик и „воила“ - написала је тада на "Твитеру".
Са друге странем после Основне школе Дринка Павловић у центру Београда, Јелена, тада Ристић, која је озбиљно тренирала атлетику, наставила је свој образовни пут у Спортској гимназији.
Касније је у Милану уписала Боццони, један од најбољих приватних факултета у Италији, где је студирала "Бусинесс администратион", а потом завршила и мастер. Како јој то није било довољно, јер сматра да никад није доста знања и образовања, 2011. одбранила је докторат на смеру "Луxурy Манагемент анд Сервицес" Интернационалног универзитета у Монаку. Захваљујући свим овим дипломама, Јелена Ђоковић данас беспрекорно управља Фондацијом коју је основала са супругом.
Осим тога, брачни пар Ђоковић стало је у потрази за новим сазнањима, те често путују и упознају различите културе и пределе. Неретко и сами истражују све оно што их занима, те су обоје стекли велико знање када је здрава исхрана у питању, такође, око васпитања деце су се консултовали са највећим светским стручњацима, а веику пажњу посвећују и психичком здрављу.