УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА: Пред Србијом "пустињски ђаво"
13.04.2024.
08:28
ПОСЛЕ прошлогодишњег лета које је било изузетно топло, затим најтоплије јесени и зиме и оборених више месечних и дневних температурних рекорда, услед очигледног утицаја климатских промена, лето 2024. године могло би да буде уписано на листу екстремно топлих са температурама од преко 40 степени!
Међутим, оно што забрињава нису само температуре ваздуха већ и више екстремних појава које могу да буду погубне не само по имовину и пољопривредне плодове већ и животе људи и животиња, а то су олује, јаке и разорне, попут торнадо, пијавица, такозваног “пустињског ђавола” и суперћелијских олуја које смо имали прилике да доживомо током прошлог лета и уверимо се да нису нимало безазлене.
Клима се мења, загрева се цела планета
Како је раније објаснио климатолог Горан Пејановић, помоћник директора Републичког хидрометеоролошког завода (РХМЗ) “клима се очигледно мења, долази до загревања целе планете и познато је да је задњих сто година температура ваздуха повећана за 1,1 степен, али и температура мора, светског океана повећана је за 0,8 степени, тако да климатски систем добија све више енергије”.
Истовремено, Србија бележи повећање температуре за 2 степена.
- Због загревања океана, самим тим и површине земље долази до повећаног испаравања и ваздух сада садржи више водене паре која је често иницијатор и покретач повећавања конвективне енергије у самом ваздуху због чега долази до јачих вертикалних струја које су структуре као што смо имали случај са суперћелијском непогодом или мезоциклоном који се десио 19. јула 2023., када у оквиру таквих структура долази до изразитог спуштања ваздуха у приземним слојевима и његовог расипања на самој површини земље и када се појављују ветрови олујне и орканске јачине, од преко 25 метара у секунди – каже климатолог Горан Пејановић.
Који су услови за торнадо
Када се говори о могућностима појава торнада и изнад Србије, Пејановић напомиње да неколико услова треба да буде испуњено за то, а то је да постоји:
- температурни градијент север-југ
- да буде изражен на висинама 5-10 километара
- да се у оквиру таквих система појављују млазне струје, зоне са изразитом кинетичком енергијом хоризонталног ветра
- да у приземљу имамо прегрејан ваздух
- да буде обезбеђено присуство водене паре
- Често онда имамо и присуство града на површини. А када причамо о клими у будућности она ће се и даље загревати, јер не успевамо да направимо систем на глобалном нивоу за смањење гасова са ефектом „стаклене баште“, тако да ће доћи до даљег повећања температуре, и даљег повећања водене паре у самом ваздуху. Међутим, како се северни крајеви више загревају него јужни, због климатских промена не можемо да кажемо да ћемо имати повећани број суперћелијских непогода, мезоциклона које често прате и торнада у приземљу. Дакле, због тог разлога не би требало да буде повећања оваквих непогода, али због повећања садржаја водене паре имаћемо повећану конквективну енергију и када се и десе ретки случајеви суперћелијских олуја можемо имати и веће брзине, односно, придужена торнада – каже Горан Пејановић.
У нашем региону чешће су пијавице
Код нас су чешће забележене појаве пијавице изнад мора или тромбе изнад копна, али то су зоне од неколико метара или десетине метара, а велика права торнада иду и по неколико стотина метара у пречнику или чак неколико километара.
Тромбе су се код нас појављивале свуда, и Пејановић је рекао да би по њему ове зоне и за јаче појаве требале да буду означене као што је забележено током прошлогодишње суперћелијске непогоде, од Словеније преко Хрватске, нарочито Славоније, затим Војводина, северна Србија па даље на исток.
- Управо због тога се то дешава што имамо довољно водене паре. У Београду се у задњих 30 година количина водене паре у ваздуху повећава са 12 грама по кубном метру на 15, тако да тај услов повећане количине водене паре ће бити све израженији како нам се клима мења – поручио је климатолог Горан Пејановић.
И Србија на удару разорних торнада
И наш чувени климатолог Владимир Ђурђевић је изјавио да ће се у наредних 30 година клима променити у истој мери у којој се променила у задњих 150 година и да је сасвим реално да се и Србија нађе на удару разорних торнада, сличним оном који је пре неколико година погодио Чешку.
Објаснио је да ће се повећање интензитета временских непогода догодити због тога што топлији ваздух може да прими већу количину водене паре, а један степен повећања температуре значи да у том ваздуху може да се нађе седам одсто више водене паре.
- Пошто је данас атмосфера топлија за један степен онда у просеку има седам одсто више водене паре него што смо пре имали. Када се загрејемо за још један степен у ваздуху ћемо имате још седам одсто више водене паре у односу на данашње вредности. Због тога олујна невремена могу да буду разорнија. Могу прво да произведу већу количину кише, а могу и друге ефекте који су везани за олујно невреме, а то су веће количине града, интензивнији фронтални системи на ободу олуја који имају јаке ветрове, тако да и удари ветра могу да буду јачи – рекао је раније Ђурђевић.
Само је питање времена када ћемо да доживимо чешки сценарио
Загревање ваздуха и повећање концентрације водене паре може довести и до појаве разорних торнада у Европи, али и на подручју Србије, рекао је климатолог.
- Разорни торнадо није нешто што треба да искључимо као немогући догађај на нашем подручју, питање је мање више времена, ако се десило у Чешкој десиће се и код нас, а кад ће се десити то не можемо да знамо. Може се десити у наредне три године а може се десити тек за 20 година, али у неком тренутку и ми ћемо да будемо извучени из шешира у смислу да на нашем подручју можемо да очекујемо тако разорно невреме и због тога треба да будемо опрезни - каже Ђурђевић.
Наставља низ изузетно топлих лета
Он је истакао да постоје огромне шансе да ово лето у Србији буде значајно топлије него раније. Наставиће се низ изузетно топлих лета са неколико топлотних таласа.
- Код нас су лета постала значајно топлија него што су била пре 30, 40 година. Ми као регион југоисточне Европе имамо рекордно висок пораст летњих температура због глобалног загревања и нашег географског положаја и премештања ваздушних маса. Ми смо глобални рекордери и за свако лето које је пред нама, па и ово сада, огромне су шансе да буде топлије од онога на шта смо навикли у претходним деценијама. Шансе да ће ово лето бити значајно топлије су 70 одсто - рекао је Ђурђевић.
Очекује нас више топлотних таласа
Иако за сада не можемо прецизно да кажемо колико ћемо имати врелих дана и тропских ноћи, када се тешко спава јер температура не иде испод двадесетак степени, нема сумње да ће бити топлотних таласа, и то више.
-Раније се дешавао по један топлотни талас годишње, а дешавало се и да прође две, три године без иједног таласа. А последњих десетак година код нас сваке године има између два и четири топлотна таласа. Врло је могуће да и овог лета буде десетак дана врео талас, па два дана пауза, па онда опет десетак дана врело-каже Ђурђевић.
Више водене паре у ваздуху значи јачу олују
Огромне врућине нису једино на шта треба да се спремимо. Осим јаких суша, поплаве и олује, пијавице и торнада које смо раније виђали углавном само у вестима из Америке, нажалост, лако могу да постану наша реалност.
-Кад је ваздух топлији, у њега може да се смести више водене паре. А данас је код нас ваздух топлији за један степен него што је био пре десетак година и зато у атмосфери у просеку има седам одсто више водене паре. Свака врста олујног времена своју снагу црпи из те водене паре. Водена пара је за облак исто што и гориво за аутомобил. Што је ваздух богатији том паром, олуја може да буде снажнија, да произведе више падавина, јаче ветрове, да остане дуже у атмосфери. А пошто је код нас сада толико те водене паре, свака олуја која нам се деси може да буде разорнија од онога на шта смо навикли. И за ово лето и свако наредно постоји ризик да се деси олуја какву пре тога нисмо видели. Постоји ризик да се појави торнадо који је знатно озбиљнији од онга што смо до сада видели. Није питање више да ли ћемо тако нешто видети него када ћемо видети - каже Владимир Ђурђевић, климатолог.
Не игноришите хитна упозорења!
Стога од Републичког хидрометеоролошког завода све чешће добијамо хитна упозорења, посебно лети када се приближавају опасни злослутни облаци. Међутим, многи те најаве игноришу, па није ретка сцена да пола Београда буде под црним облаком, а људи се и даље купају на Ади Циганлији. Владимир Ђурђевић каже да људи треба да буду опрезни, али да би било добро и да имамо бољи систем обавештавања јавности о евентуалним непогодама.
Кад из чистог мира у ведром дану завитла „Пустињски ђаво“
Пре годину и по дана, у лето 2022. у Србији је дошло до појаве ветра који ствара вртлог прашине што је многе тада подсетило на катастрофални торнадо. Реч је о појави која се зове „даст девил“, а преводи се као „Пустињски ђаво“ јер је честа појава у пустињама и на местима где има песка и прашине.
Карактеристично за ову појаву је да је обрнута од торнада, јер торнадо настаје из облака ка земљи, а ми смо сведоци врлога који настаје и иде од земље према горе. Последица је тога што се доњи део атмосфере јако загреје и топао ваздух који је по закону физике лакши се пење горе услед чега настаје вртложно кретање, и личи на торнадо, али нема његову снагу и траје кратко. Тек мало заковитла прашину или песак, и нестане!
У РХМЗ су рекли да се вртлог прашине, који је 18. јула 2022. осмотрен на подручју Чачка, најчешће формира при ведром времену у најтоплијем делу дана, када прегрејан ваздух почне брзо да се уздиже кроз хладнији слој ваздуха изнад њега.
Стручњаци Завода су објаснили да се због тога јавља локални центар ниског притиска у приземљу. Тада отпочиње хоризонтално струјање околног ваздуха ка области ниског притиска и коначно долази до успостављања ротације.
Због брзине ротације потенцијално опасна појава
-„Даст девил“ је најчешће безопасан, типичног пречника 0,5 – 1 метар, док му је висина неколико метара. Ипак у природи су осмотрени и велики вртлози прашине пречника око 10 метара и висине око 1 километра, али и за једне и за друге је заједнично да трају веома кратко. Велики вртлози ипак, због веће брзине ротације, могу бити потенцијално опасни.
Ове брзине су у сваком случају далеко мање од оних који се јављају у тромбама или пијавицама.
- Тромбе, пијавице и торнада су појаве које се јављају у области грмљавинских, олујних или кумулонимбусних облака, док се „дуст девил“ увек јавља при ведром времену.
(Блиц)