Извор:Фото: Клиника "Др Драгић"

ТРУДНОЋА И ПРОШИРЕНЕ ВЕНЕ Узроци, последице, савети доктора

Извор: Нпортал

10.06.2024.

10:00

Проблем са проширеним венама је значајно распрострањенији код жена него код мушкараца, а према истраживањима, две трећине пацијената су жене. Овај дисбаланс може се објаснити низом фактора, укључујући хормонске осцилације и физиолошке промене током трудноће. Др Петар Драгић, водећи стручњак у области венске хирургије, објашњава зашто је трудноћа период када се проблеми са венама често погоршавају.

Током трудноће, материца расте и са њом расту и околне вене које опскрбљују тај простор.

„Како расте материца, тако се повећава и притисак на околне вене. Након трудноће, материца се враћа на своју првобитну величину, али вене остају проширене јер немају мишиће у својим зидовима који би им омогућили повратак на првобитну величину“, објашњава др Драгић. Овај притисак се преноси на вене у ногама због гравитације, што доводи до погоршања проблема са проширеним венама, нарочито код жена са генетском предиспозицијом.

„Жене често примећују да им се проблем са венама погоршава након прве трудноће, а након друге трудноће ситуација постаје још озбиљнија. Тада се вене толико прошире да се више не враћају на првобитну величину“, каже др Драгић. Ове промене су често разлог због којег се жене обраћају лекару. „Моја препорука је да се, након завршених трудноћа, приступи лечењу проширених вена, осим у случајевима када су вене толико проширене да угрожавају трудноћу“.

Др Драгић наглашава да се за време трудноће не препоручује никаква врста интервенције.

„Терапија током трудноће обично се своди на ношење компресивних чарапа и евентуалну употребу лекова против згрушавања крви, уколико постоји здравствени проблем тог типа“, објашњава он. Компресивна терапија помаже у смањењу отицања и бола, побољшава циркулацију и спречава формирање крвних угрушака.

Генетска предиспозиција игра кључну улогу у развоју проширених вена. Код особа без генетске предиспозиције, проширене вене током трудноће можда неће бити толико изражене или ће се стање вратити на нормалу након порођаја. Међутим, код особа са генетском предиспозицијом, проширене вене ће се вероватно погоршати са сваком наредном трудноћом.

„Жене које имају генетску предиспозицију за проширене вене често примете значајно погоршање проблема после сваке трудноће“, каже др Драгић.

BloombergAdria.com

 

Након завршетка репродуктивног периода, др Драгић препоручује приступање лечењу проширених вена. „Када се заврши период рађања, можемо да приступимо лечењу проширених вена на миран начин, решимо проблем и пратимо наше пацијенткиње дугорочно“, истиче он. Постоји низ модерних метода за лечење проширених вена које су минимално инвазивне и омогућавају брз опоравак.

Ласерска аблација вена је једна од најефикаснијих метода и сматра се златним стандардом у третирању проширених вена. Изводи се тако што се уз помоћ танке иглице кроз вену уводи ласерска сонда, која делује изнутра. На тај начин, добија се директно зрачење светлости на венски зид.

BloombergAdria.com

 

„Ласер је врло прецизан и селективан, може тачно да циља оболели део вене без оштећења околног ткива. Ова метода је минимално инвазивна, пацијенткиње се брзо опорављају и могу се вратити својим свакодневним активностима готово одмах након захвата. Проценат успешности је готово сто одсто и нема никаквих компликација нити ожиљака. А сама операција се изводи под локалном анестезијом, веома кратко, и у потпуности безболно“, закључује хирург који је заувек променио приступ лечењу проширених вена, што му је, осим захвалности више од 20.000 пацијената и статуса пионира венске хирургије широм планете, донело титулу „Првог светског амбасадора венске естетике“ 2019. године у Бразилу и „Најбољег хирурга за вене“ по избору стручног магазина „Васцулар Профессионал“ за 2022/23. годину.