Извор:Фото: принтскрин Википедија

ГРОБАРИ СЕ ИЗНЕНАДИЛИ: Овако је заправо умро Вук Караџић

Извор: Нпортал

17.06.2024.

07:50

На садашњем гробу Вука Караџића стоји датум 30. 9. 1897. због разлике између старог и новог календара

Вук Караџић је умро 7. фебруара 1864. у Бечу где је и првобитно сахрањен, а потом су његови посмртни остаци 12. октобра 1897. пренети у домовину. На садашњем гробу Вука Караџића стоји датум - 30. 9. 1897. због разлике између старог и новог календара.

О његов смрти мало се зна, а према неким подацима умро је од менингитиса, односно запаљења мозга.

Када је доктор Еуген Браун, лични лекар породице Вука С. Караџића, констатовао престанак свих телесних функција, то јест, смрт Вука С. Караџића, скоро да је била поноћ.

Доктор Еуген Браун дубоко се наклонио и исказао своја саосећања у болу Вуковој супрузи Ани Краус. Збило се то неколико часова након смрти болесног Вука, чије је тело у француском лежају "лоарје" лежало охлађено и помало укрућено већ неколико часова. Вук је на себи имао сиво-пругасте панталоне, белу кошуљу од прашке вунене чоје и преко ње старински прслук народне ношње, такође од чоје, пише порталибрис.рс.

Вук С. Караџић преминуо је тачно у једанаест часова и тридесет минута увече, 7. фебруара 1864. године. Као човек у позним годинама, Вук је у себи носио много болести, али се данас поуздано тврди да је умро од менингитиса, или – запаљења мозга.

Међутим, Вук (према каснијем присећању његове жене Ане Краус и ћерке Мине) није имао ниједан симптом ове болести: није га болела глава, нити га је мучио врат, није му се "вртело" у глави, нити је губио свест у току болести у задњих седам месеци боловања. Једину болест коју је имао, била је "исушена лева нога", како је Вук често говорио за парализу леве потколенице, коју је задобио од повреде када је 1816. пао с коња и повредио се, али она га није мучила у току болести.

Вуков син Димитрије сећао се касније да је 1897, када су Вукови посмртни остаци пренети из Беча у Београд и сахрањени у порти Саборне цркве, "био запрепашћен колико је Вуков ковчег лак, као да је био празан".

То су изјавила и остала тројица гробара који су заједно са Вуковим сином Димитријем преносили Вуков ковчег из Беча у Београд, аустријске власти, као и српске, на молбу Вуковог сина Димитрија, нису дозволиле отварање ковчега и преношење Вукових земних остатака у нови, метални ковчег.

(Стил Курир)