Извор:Фото: Профимедиа

ШТО ОТЕКНЕ МЕСТО УЈЕДА КОМАРЦА: Како да избегнете последице

Извор: Нпортал

11.07.2024.

17:42

КАДА комарац уједе, он пробија кожу својим рилом, дугачким делом усне која је анатомски обликована тако да може сиса крв.

Овим органом која изгледа као бодља, а заправо је чељуст, комарац проналази крвни суд "жртве".

У место уједа, комарац убацује своју пљувачку, а у њој су антикоагуланси који спречавају да се крв згруша. Тако му је лакше да је исисава.

Управо је пљувачка комарца та која изазива имуни одговор људског организма. Долази до лучења хистамина, а због њега крвни судови око уједа отичу и долази до упале.

Почиње свраб, а ово је све реакција тела на стране протеине које је комарац убацио у тело.

Комарци могу да пренесу болести као што су маларија, жута грозница, вирус Западног Нила.

BloombergAdria.com

 

У Србији постоји неколико врста комараца, од којих су неки локални, док су други инвазивне врсте које су се населиле због климатских промена и глобализације. Најважније врсте комараца у Србији су:

BloombergAdria.com

 

Код неких особа, вишеструки убоди могу да изазову и интензивнију алергијску реакцију. Тада долази до већих отока, а око уједа настају чак и пликови.

У ретким случајевима јавља се чак и системска реакција, као што су главобоља, повишена температура или отицање штитних жлезди. 

Веома је важно спровести све мере заштите од комараца:

  • Да бисте спречили скупљање и размножавање комраца, редовно уклањајте стајаћу воду из посуда, олука, базена и свих места на којима се вода скупља
  • Носите одећу дугих рукава, панталоне и чарапе, посебно увече. Користите репеленте на бази DEET-а, пикаридина или уља лимунског еукалиптуса
  • Инсталирајте мреже како бисте спречили да комарци уђу у кућу
  • Редовно одржавајте дворишта, травњаке и баште како бисте смањили могућности за размножавање комараца.

(Лепа и Срећна)