ФРОЈДОВЕ МУДРЕ МИСЛИ: Како да се одбраните од злих људи
20.07.2024.
14:44
Чувени психијатар Сигмунд Фројд је имао одличан механизам за одбрану злих људи, те није дозволио да му ину поремете психичко стање.
Чувени аустријски психијатар и оснивач психоанализе Сигмунд Фројд говорио је – ако немате преступнике око себе и ако сви говоре само добре ствари о вама, онда сигурно више нисте на овој земљи.
Наиме, зле и токсичне људе је немогуће избећи током живота, али је потребно да научите како да функционишете са њима, а да вас не повреде или не наруше ваше ментално стање, јер последице могу бити огромне. Зато пажљиво прочитајте следеће Фројдове речи, које ће вам помоћи да се одупрете лошим особама.
– „Пре него што дијагностификујете код себе депресију и ниско самопоуздање, обавезно будите сигурни да нисте окружени идиотима“.
Наше самопоштовање не треба да се формира из мишљења које се износи о нама. Здраво га треба градити на сопственом мишљењу о себи. Пре него што саслушате нечије критике и лоше мишљење о вама, запамтите да сваки критичар не тежи најбољим циљевима. Они који вас изнова и изнова критикују покушавају себе да уздигну. Пре него што почнете себи да постављате дијагнозу, размислите да ли вас заправо погађа негативно мишљење људи из окружења.
– „Једина особа са којом треба да се поредиш јеси ти у прошлости. А једина особа од које би требало да будеш бољи си управо ти сада.“
Ви сте јединствена личност и не би требало ни са ким да се поредите. Напротив, сами себи сте највећа конкуренција, те главни циљ би требало да вам буде да надмашите себе у свим сферама живота. Срећу нећете пронаћи уколико јурите туђе жеље, или прижељкујете живот друге особе. Постарајте се да уживате у свом животу, и не дозволите да пролази поред вас, док се ви бавите упоређивањем са људима.
– „Први човек који је бацио клетву уместо копља постао је творац цивилизованог друштва.“
У древним временима, копље се могло бацити на особу која се ни по једној дефиницији није допадала другом. Копље можемо симболично тумачити као оштре изразе и увреде. Заправо то је изражавање осећања, нажалост негативно. Ви бирате да ли ћете то да прихватите или не. Понекад је особа која је груба према вама једноставно преплављена емоцијама, води своје унутрашње борбе, што је не оправдава, али немојте њене речи схватати озбиљно.
– „Спреман сам да дам потврдан одговор на свако шкакљиво питање које ме се тиче!“
Не покушавајте оваквим људима да се оправдате. Особа која се оправдава демонстрира да су га речи његовог противника повредиле. Одговорите са једном речју, само реците „да“ на нападе у вашем правцу: ово неће личити на ваше признање, једноставно ће разоружати непријатеља. Овако показујете да нисте забринути, да вас речи ове особе уопште не дотичу. То је за овакве људе најжешћа освета.
– „Људи су моралнији него што мисле, и много неморалнији него што могу да замисле.“
Људи често заборављају на своје поступке и осуђују друге. Ако сретнете неког таквог, само освестите да има другачији поглед на свет него ви. Не дозволите да вас њихове осуде или критике погађају.
– „Наша снага је у слабости!“
Свака негативна примедба упућена нама је усмерена на наше слабости. Једном када дозволимо себи ове слабости, прихватимо чињеницу да их имамо, постајемо нерањиви. Односно, престају да нас повређују туђе увреде, вреди прихватити да нисмо савршени и то је у реду. Али без обзира на наше недостатке, важно је да развијате љубав према себи.
– „Ако си човеку све опростио, с њим је готово.“
Са становишта психологије, мржња је једнако снажно осећање као и љубав. Ово је супротан пол. Све док смо са особом повезани мржњом, и даље смо повезани са њом – на негативан начин. Међутим, када наступи равнодушност, то значи да особу пуштамо из наших живота.
– „Величина вашег идентитета одређује се величином проблема који је у стању да избаци вас из такта.“
Све док се добро носите са проблемима, не може ништа да вам избегне контроли, већ ћете држати конце у својим рукама. Уколико имате став да са сваком потешкоћом можете да се суочите храбро, те да не посустајете при првој препреци, много више ћете моћи да напредујете и надградите себе.
– „У тренутку кад човек почне да сумња у свој живот и своју вредност, он постаје болестан.“
Сумња и неизвесност разарају психу, а емоције су главни окидач свих проблема, зато водите рачуна о свом психичком здрављу и не дозволите да вам зли људи поремете перцепцију своје личности, јер свако полази од себе и од свог погледа на живот.
Фројд је рођен је 6. маја 1856. године у месту Фрајберг у Моравској ( данас се зове Прибор, а налази се у Чешкој). Имао је два полубрата и шесторо млађе браће и сестара. Када му је било четири године с родитељима се сели у Беч, јер очев посао трговине вуном више није био исплатив. Још док је био мали родитељи су уочили како је Сигмунд изразито бистро дете, те је стога уживао и посебан статус унутар породице.
Иако су живели у малом стану са седмеро деце, имао је властиту собу и уљану светиљку, док су остала деца за расвету при учењу користила свеће. Маштао је о томе да постане генерал или министар, али како је био Жидов није му било допуштено да се бави се било каквим занимањем осим медицинског и правног. То га није спречавало да научи да говори француски, енглески, италијански и шпански језик, те да се посвети проучавању дела познатих писаца и филозофа, а посебно дела Ничеа, Хегела, Шекспира, Шопенхауера и Канта.