Срби често деци дају ова 3 муслиманска имена
12.08.2024.
07:59
Поред наших, међу онима која никако не изумиру, а која се дају девојчицама у Србији су и имена арапског порекла
Избор имена представља забаван и истовремено одговоран део припреме за долазак бебе на свет. Многи родитељи схватају важност овог задатка, свестни да ће име пратити дете кроз читав живот и истовремено га издвајати од других.
Трендови у именовању се непрестано мењају, а данас су најпопуларнија кратка и необична имена за девојчице, која често носе и неконвенционална значења.
Иако неки родитељи преферирају класична и традиционална имена која су вековима присутна и остају релевантна, у Србији је све учесталије да деца добијају имена арапског порекла.
Срби су често у заблуди да су ова имена стара хришћанска, па их дају девојчицама, а заправо су арапског порекла. Данашњи муслуманска деца носе имена тог порекла.
У наставку откривамо три најпопуларнија имена која се најчешће дају девојчицама у Србији, као и њихова прелепа значења:
Сара - Име потиче од речи "сараи" што значи кнегиња, владарица, жена високог ранга. На арапском језику име Сара значи "она која доноси срећу гледаоцима, весела и радосна". Иако је Сара популарна како код хришћана тако и код муслимана, у последњих неколико година име Сара било је међу 10 најпопуларнијих имена за девојчице у Босни и Херцеговини, Хрватској и Србији.
Ема - Ема је скраћена варијанта више имена, па самим тим има више значења. У Србији је то скраћена варијанта од Емилија, а код муслимана од Емина, Емира. Изведено је од немачке речи "ермен" што значи цео и универзалан. Ово име је заиста прелепо за дете.
Хана - Име Хана је арапског порекла и има значење разумевање, искусна паметна жена. Постоји и прича да је име настало од имена биљке "кане" (ханнан) што значи "милост". Ово име се у разним облицима може наћи у многим језицима, а најзаступљеније форме у Европи су Хана, Ханна, Ханнах.
Име Хана (Ханнах) је у првој половини 20. века било умерено популарно име у Чешкој и земљама северне и централне Европе, посебно у Немачкој.