Извор:Фото: Shutterstock

КОЈИ СУ СИМПТОМИ СУНЧАНИЦЕ: Ово не смете никако да радите

Извор: Нпортал

15.08.2024.

13:12

УСРЕД таласа паклене врућине у Србији, најбитније је да температуре од 40 степени Целзијуса схватите озбиљно, и да научите да препознате симптоме сунчанице јер тако можете да помогнете и себи и другима.

Такође, имајте у виду да сунчаницу можете да добијете већ после 10 минута на сунцу.

Лекари саветују да период од 10 до 17 часова, када је најтоплије напољу, избегавате ако је икако могуће, нарочито уколико се ради о старијим људима, тррдницама, малој деци и хроничним болесницима.

Поновићемо још једном: никако не смете да се играте са високим температурама. Без воде и шешира не излазите ни до продавнице.

А колико је ситуација озбиљна, најбоље показује податак да сунчаницу и топлотни удар можете да добијете већ после 10 до 15 минута на великој врућини!

Уколико се придржавате неких основних правила, можете драстично да смањите ризик од добијања сунчанице.

Постоји и такозвана сунчаница са одложеним дејством, када је потребно неколико сати да се симптоми развију. Исто важи и за топлотни удар који је још опаснији јер тада телесна температура скаче више од 40 степени.

BloombergAdria.com

 

Који су симптоми сунчанице? 

Најчешћи симптоми сунчанице су главобоља, мучнина и вртоглавица.

Најважније је да се особа са сунчаницом брзо расхлади, а кључно је да телесна температура буде мања од 38 степени.

Најугороженије категорије су: старији људи и деца, особе са кардиоваскуларним проблемима, дијабетесом, људи са болестима бубрега и радници који раде на отвореном.

На екстремним температурама, чак и ако примењујете све мере заштите, укључујући ту и обавезан шешир или капу, могуће је да добијете сунчаницу, зато водите рачуна све време боравка напољу.

BloombergAdria.com

 

Оно што доктори стално понављају је да обавезно морате да расхладите врат и потиљак, то су кључне тачке за преживљавање великих врућина. Такође, се препоручује хлађење зглобова на рукама и подлактица, као и коже са унутрашње стране колена.

После првих симптома, последице сунчанице могу да трају између шест и осам сати у просеку, док је опоравак од топлотног удара много дужи, и траје неколико дана, пише сајт Хеалтхпартнерс.цом. 

Шта да урадите у случају сунчанице?

Ако осетите вртоглавицу, слабост, малаксалост, узнемиреност или јаку жеђ и јаку главобољу:

Потражите помоћ, склоните се на неко хладније место и измерите температуру.

Попијте воду или незаслађени разређени воћни сок (више пута по пар гутљаја).

Смирите се и лезите у расхлађену просторију.

BloombergAdria.com

 

Пијте течности које садрже електролите (нпр. супа, смути од поврћа и сл.), а ако грчеви трају дуже од сат времена, потражите медицинску помоћ.

Консултујте лекара у случају других тегоба или ако описане тегобе трају дуже.

Ако члан ваше породице или људи којима помажете имају врућу суву кожу или делиријум (несувисло причају и немирни су), зујање у ушима, проблеме са видом и слабост, конвулзије и/или су без свести, одмах позовите хитну помоћ!

Док чекате Хитну помоћ, ставите особу у хладну просторију у хоризонталном положају, подигните јој ноге, скините одећу и почните са спољним хлађењем- ставите јој хладне облоге за врат, под пазух и на препоне или је расхладите помоћу вентилатора, већом крпом или прскањем водом температуре 25-30˚С.

Измерите телесну температуру и одржавајте је испод 39 степени.

Немојте јој на своју руку давати лекове за снижавање температуре (никако ацетилсалицилну киселину или парацетамол)

Уколико особа изгуби свет поставите је у положај на бок, наводи се у упутству Градског завода за јавно здравље Београд.

(Срећна република)