Извор:Фото: Профимедиа

БИО ЈЕ ИНСПИРАЦИЈА ЗА КУМА Ово је прави Вито Корлеоне (ФОТО)

Извор: Нпортал

11.09.2024.

10:29

Филм "Кум" Франсиса Форда Кополе, је филм заснован по књизи Марија Пуза о мафијашкој породици Корлеоне. Главни међу њима, Дон Вито Корлеоне, заиста је постојао- само што се у стварности звао Дон Френк Костело.

Преживео је покушај атентата, ценио је мозак више од мишића, уживао у дугом браку, имао благи фацијалис и обожавао баштованство. Колико год ови биографски детаљи измишљеног лика Вита Корлеонеа деловали маштовито, они су карактеристике које је лик аутора Марија Пуза, делио са стварним гангстером, Доном Френком Костелом – познатијим као премијером подземлја.

"Мислим да никада више неће бити шефа мафије који може да се састаје са судијама, политичким вођама и има такав неограничен утицај... то је нешто што се догодило само у ери Френка Костела,“ рекао је Џон Милер Млађи, Костелово кумче, бивши новинар који сада, на начин који вероватно не би обрадовао његовог покојног кума, обавља функцију заменика комесара за обавештајне и антитерористичке активности у Њујоршкој полицији.

BloombergAdria.com

Човек за кога историчари мафије и филмски инсајдери верују да је послужио као инспирација за Дона Корлеонеа стигао је у Њујорк бродом из Италије у четвртој години живота. Рођен 26. јануара 1891. године као Франческо Кастиља у Калабрији, напустио је школу у петом разреду и радио као наплаћивач станарине за локалног мафијаша, док је његов отац водио пропалу продавницу.

Одлучан да се извуче из сиромаштва Источног Харлема, Френки, како је сада био познат, провео је годину дана у затвору 1918. због поседовања оружја.

Никада више није дозволио да га власти тако лако ухвате. Иако је потицао из јужног дела Италије у време када су водеће мафијашке породице, тражећи лојалност и породичне везе, преферирале искључиво сицилијанске имигранте, Костело је успео да се пробије кроз редове америчког организованог криминала, радије користећи новац него претње како би "купио" људе који су му били важни.

BloombergAdria.com

Костело је чак проширио свој огроман утицај и на њујоршку политику. Након што је стекао огромно богатство и утицај кроз кријумчарење алкохола и клађење током прохибиције, Костело је изградио царство аутомата за игре на срећу у Њујорку, а затим и у Њу Орлеансу – потоњи уз пуну подршку и одобрење гувернера Луизијане, Хјуија Лонга, само једног од многих политичких титана који су пали под Костелов утицај.

"Полиција је била умешана у прохибицију у смислу да су преносили алкохол и кријумчарили пиће за гангстере, истоварајући пошиљке," каже историчар мафије Ентони М. Дестефано. "Политичари су видели мафију као извор новца који им је био потребан... Демократска машинерија... требала је добар извор новца. Гангстери су били тај извор јер су имали велику залиху новца из прохибиције. Успевали су да привуку политичаре, које су мафијаши требали да им учине услуге."

BloombergAdria.com

Подмићивањем порота током својих повремених судских појављивања, Костело је избегао још једну затворску казну, а до средине тридесетих био је мултимилионер са озбиљним политичким утицајем. Године 1932. отишао је чак на Демократску националну конвенцију у Чикагу, радећи на томе да Френклин Д. Рузвелт освоји председничку номинацију.

"Можете ли замислити вођу мафије који иде на председничку конвенцију и дели апартман са једним од најважнијих политичких лидера Њујорка?" пита се Џорџ Волш, аутор кључне књиге из 1980. о Костелу и градоначелнику Њујорка Вилијаму О'Двајеру, Јавни непријатељи. "То је био знак колико је близак Костело био политичком естаблишменту."

Ипак, чак ни Костелов политички утицај није могао помоћи његовом шефу, Лакију Лучијану, често називаном оцем модерног организованог криминала у Сједињеним Државама, који није оправдао свој надимак када је 1936. године осуђен на 30 до 50 година затвора због вођења ланца проституције.

Са предложеним наследником, Витом Ђеновезеом, који је био оптужен за убиство и побегао у Италију, управо је Костело преузео место „цонсиглиереа“ (саветника) у оквиру Ђеновезеове криминалне породице и постао њен вршилац дужности шефа. Ово наследство га је 1951. године директно ставило у центар пажње чувених Кефаверових саслушања – огромне сенатске истраге о организованом криминалу.

Саслушања су била преношена на телевизији, медијуму који Костелу није ишао у прилог. Његов дубок, промукао глас (резултат неуспешне операције уклањања полипа са грла) многим Американцима је звучао као клишеизирани филмски гангстер из филмова у стилу Џејмса Кегнија, оживљен у стварном животу.

BloombergAdria.com

Костелови избегавајући, неразговетни одговори, захтеви да се снимају само његове знојаве, стално стискане руке, као и његова коначна одлука да напусти саслушање, резултирали су затворском казном од 18 месеци због непоштовања Сената. То је био почетак његовог пада и крај сваке озбиљне намере да напусти мафију и постане легитиман.

"Костело је мислио да ће се добро представити током сведочења, али испало је врло лоше," приметио је Дестефано. "Људи су одлазили с осећајем да је "овај тип" сигурно урадио нешто лоше у животу". Никада није успео да се ослободи те слике. Иако зарађујете новац легитимно, ако имате лош имиџ, ту репутацију, то ће вас спречити да постанете такозвано легитиман."

Кефаверова саслушања нису, међутим, била Костелов најзлогласнији тренутак у националном фокусу. Баш као лик Дон Корлеонеа у Куму, у мају 1957. године, сада већ старији Костело био је жртва покушаја атентата који није успео да га убије. Организован од стране његовог ривала Вита Ђеновезеа, који је тежио да преузме контролу над бившим царством Лакија Лучијана, сукоб ова два човека био је неизбежан због њихових драстично различитих личности.

BloombergAdria.com

Увек настојећи да избегне насиље, Костело је био интелектуалан лик који је водио дискретан живот. Називајући себе "господином распоредом"(енг.Мр. Сцхедуал), Костело се облачио као енглески џентлмен. Са својим бројним инвестицијама на Вол Стриту и љубављу према парном купатилу у хотелу Билтмор, он је био прави пример софистицираног корупционаша, а не нестрпљивог убице.

Ђеновезе је имао импулсивнију, експлозивнију личност и управо је он наговорио Винсента "Кина" Ђиганта да елиминише свог ривала. Ипак, изненађујуће, метак који је Ђиганто испалио само је окрзнуо Костелову лобању, али је није пробио.

Било је то преживљавање које је граничило са чудом. Као што је то био случај са ликом Марлона Бранда, Костело је атентат схватио као упозорење и повукао се из мафијашког живота у корист пензије на Лонг Ајленду, повремено делујући као посредник и саветник за млађе шефове попут Карла Гамбина, пише "Луxурy Лондон".

И поред целог живота проведеног у очувању омерте, Костело, сада у 82. години, почео је да разговара са аутором криминалистичких књига Питером Масом о предложеној биографији, баш у тренутку када је Копола правио први филм који ће постати трилогија "Кум".

Током првих неколико недеља редовних састанака са Масом, Костело је открио да је Џозеф П. Кенеди, отац убијеног председника Џона Ф. Кенедија, желео помоћ мафије у довлачењу алкохола у САД.

Кенеди је био велики увозник вискија више од десет година након краја прохибиције, а Костело је тврдио да су он и Кенеди заједно били у бизнису са алкохолом "неко време након тога" – тврдња коју је касније љутито негирала породица покојног Кенедија.

Међутим, књига Питера Маса никада није завршена. Недељама након што су почели снимати интервјуе, Костело је преминуо од срчаног удара, односећи већину својих тајни у гроб.

BloombergAdria.com

Постоји спекулација да је старији Костело можда погледао рану пројекцију "Кума" у последњој години свог живота. Да ли је то утицало на његову одлуку да коначно објави своја мемоарска дела? Ништа није сигурно. Ипак, Костело је постао вести после своје смрти на начин који потпуно надмашује тихо завршавање првог филма "Кум".

Године 1974. пуну годину након што је сахрањен у огромном породичном маузолеју на гробљу Светог Мајкла у Квинсу, бомба је озбиљно оштетила ковчег.

Мафијаш Кармине Галанте, недавно ослобођен из затвора због оптужбе за поседовања наркотика, стајао је иза експлозије. Док је био на ивици да буде именован за новог шефа супарничке Бонано криминалне породице, бомба је послала јасну поруку, како је објаснио Џон Милер Млађи, Костелов кум, у интервјуу датом крајем деведесетих.

"Ово је била његова (Карминеова) порука, која је говорила "сви старински начини су готови", рекао је Џон Милер Млађи и истакао да је Костело био права дефиниција старог типа мафијашког боса и старих начина.

"Избегавао је трговину наркотицима, веровао је у одређени кодекс и ово је био Галантеов начин да пљуне у лице старим методама", истакао је Џон Милер Млађи.

BloombergAdria.com

Насилније, хаотично поглавље у историји њујоршких мафијашких породица је било на помолу – и једно које ће видети постепено разоткривање огромне мреже утицаја и контроле коју је мафија имала над највишим слојевима политике. Костело, слично као Марлон Брандо, био је последњи представник нестале генерације.

Како је Питер Мас, чија је биографија о Костелу уништена и никада није објављена, изјавио пре своје смрти 2001. године: "Костело је свакако био једина велика фигура у мафији која је могла да има огроман успех на легитиман начин. Увек слушате приче о томе колико су паметни неки мафијашки Донови и шта су могли да постигну да су изабрали други пут. Костело је једини који је заиста могао то да уради."

(Стил Курир)