СИТУАЦИЈА ОЗБИЉНА: Зашто широм Србије масовно умиру ласте?
18.09.2024.
11:58
ОЛУЈНО невреме и драстичан пад температуре натерали су ове птице селице да крену даље ка југу раније него што је уобичајено.
Обилне падавине које су последњих неколико дана захватиле нашу земљу изненадиле су не само грађане, већ и ластавице. Олујно невреме и драстичан пад температуре натерали су ове птице селице да крену даље ка југу раније него што је уобичајено, али не без последица. Нажалост, многе птице нису успеле да преживе ове нагле промене времена, страдале су од хладноће и глади.
- Нагло је пала температура, а нема довољно инсеката којима би се храниле. Високе температуре раније током године одложиле су њихов одлазак у топлије крајеве, а онда су их затекле ове хладноће - објашњава Антун Жуљевић, орнитолог - Птице нису имале довољно хране, па су многе изгладнеле.
Птице попут ластавица, које се хране инсектима у лету, суочавају се с великим проблемом када временски услови постану овако неповољни. Хладно и влажно време готово потпуно смањује активност инсеката, што доводи до несташице хране за ове птице. Последично, многе ластавице падају на земљу изнемогле и без снаге да полете.
Жуљевић апелује на све грађане да, ако наиђу на ластавицу која се нашла на земљи и не може да полети, покушају да јој помогну.
- Уколико је ластавица изгладнела, можете јој помоћи тако што ћете је хранити црвима, попут брашнара, док не поврати снагу да настави свој пут ка југу.
Нажалост, последице ових временских услова већ су видљиве. Киша која пада трећи дан заредом и ниске температуре усмртиле су велики број ластавица, које нису успеле да нађу довољно хране.
- Овакве ситуације нису ретке када дође до наглог захлађења у време миграција, али ове године су временски услови стигли раније него што су птице очекивале - додаје Жуљевић.
Како сезона миграција одмиче, надамо се да ће се временски услови стабилизовати, омогућавајући преосталим ластавицама да сигурно стигну до својих одредишта. У међувремену, пружање помоћи птицама које су погођене оваквим непогодама може бити кључна подршка за њихово преживљавање.
(Курир)