Извор:Фото: Принтскрин Јутјуб / dami1622/KresojeProdukcija/ REFaj se Rijeka

Један од најбољих југо комичара за длаку избегао СТРЕЉАЊЕ

Извор: Нпортал

19.09.2024.

08:17

СРДОЧ ЈЕ био један од познатијих комичара у југословенској послератној кинематографији

На Божић 7. јануара, пре 36 година преминуо је Милан Срдоч, српски и југословенски глумац. Рођен је 3. јануара 1920. године, у Ријеци. Отац му је радио као бродоковач, а он је завршио маталостругарски занат, и бавио се глумом у аматерском позоришту. 

BloombergAdria.com

 

Глумио у близу 50 филмова

Срдоч као симпатични продавац лозова чика Миге засмејавао нас је до суза у "Лудим годинама", а упркос скромној минутажи Миге је постао значајан члан ове веселе екипе. Био је и потресни, тужни, заборављени "доктор за бокс“ из филмског омнибуса "Суботом увече", препредени накупац из филма "Шеста брзина" из култне серије "Приче из радионице", урнебесни пијанац Чеда из Паскаљевићевог "Посебног третмана", али и јунак нашег детињства из "Невена" (чика Илија), „Полетарца“, "Бабиног унучета"... Глумца памтимо и из серија: "Дипломци", "Музиканти" и филма "Бурдуш" - где је био тужно-смешни

Играо и у вестерну

Од ране младости играо је у неколико позоришта, међу којима су и даске које живот значе у Зајечару, Београдској комедији (Београдско драмско позориште) и Народном позоришту.

BloombergAdria.com

 

Имао је среће да заигра чак и у вестерну, и то поред Стјуарта Грејндшера, затим код Горана Паскаљевића у „Сутону“ поред холивудског глумца српског порекла Карла Малдена... Слободни глумац био је од 1958. Срдоч је стално био ангажован, како на филму тако и на телевизији.

У своју вечну кућу преселио се 1988. године, у 68. години живота. Отишао је тихо и скромно, како је и живео. Гроб Милана Срдоча био је у кастастрофалном стању. Годинама су људи покушавали да направе иницијативу којом би се помогло у обнављању његовог споменика на Новом бежанијском гробљу у Београду, али за сад све делује безуспешно.

BloombergAdria.com

 

Избегао смрт

Милан Срдоч је крајем Другог светског рата извукао „срећан лоз“ јер је избегао стрељање 1944, за које је био предвиђен, заједно са Душком Илићем, у чијој је глумачкој групи током рата играо махом Нушићеве комаде. Илића је народна власт стрељала у Кошутњаку, без суђења, а Милан Срдоч је помилован у последњи час, али је присилно послат на Сремски фронт, где је лакше рањен.

Курир