Тајна сандука Десанке Максимовић - Сведочанство о страдању
23.10.2024.
14:33
РУКОПИС поеме "Крвава бајка" Десанке Максимовић сачуван је током рата у сандуку. Ова песма, која сведочи о трагедији масовног стрељања у Крагујевцу, симбол је антифашизма и трајно подсећање на невине жртве Другог светског рата.
21. Октобра 1941. године, у Крагујевцу и околини догодило се масовно стрељање – један од најтрагичнијих догађаја у окупираној Србији у Другом светском рату.
Немачка казнена експедиција извршила је тада масакр, у знак одмазде, над више хиљада српских цивила.
Како историјски извори наводе, повод за стрељање били су немачки губици у борби са јединицама покрета отпора 16. октобра на путу Крагујевац – Горњи Милановац.
Немачке трупе су на том путу дочекане, тада, у заседи. Била је то заједничка заседа припадника НОВЈ (партизани) и ЈВуО (четници).
Тада је погинуло 10 немачких војника, а 26 је рањено.
Наредба генерала Франца Бемеа
Генерал Франц Беме наредио је стрељање 100 Срба за једног убијеног Немца и 50 за рањеног.
У складу са наредбом генерала Бемеа, одлучено је да се с циљем одмазде стреља 2.300 лица. Акција одмазде изведена је 19. октобра у околним селима Маршић, Илићево, Грошница, а 21. октобра у граду Крагујевцу, делимично и 20. октобра.
Немци су тада ухапсили и одвели на стрељање и ђаке виших разреда гимназије, од петог до осмог разреда.
Пуцајте, ја и сада држим час
Са својим ђацима стријељан је и директор Милоје Павловић који је одбио да му фашисти поштеде живот и пре стријељања изговорио чувену реченицу: "Пуцајте, ја и сада држим час".
На месту где је стрељана највећа група ученика и 15 професора, подигнут је споменик познат као "Сломљена крила" ("Пето три" по разреду у који су ишли ученици).
Крвава бајка
Овај догађај је српска књижевница Десанка Максимовић опевала у свом познатом остварењу "Крвава бајка".
Десанка Максимовић је "Крваву бајку" написала још 1941. године, одмах по сазнању да се у Крагујевцу догодило масовно стрељање цивила и малолетних ђака, али је ова песма званично први пут објављена тек по завршетку рата.
Тајна Десанкиног сандука
Наша песникиња је деценијама касније у својим интервјуима изјавила да је песма "записана, а не написана".
- Када сам чула шта се збило у Крагујевцу, песма се сама у мени родила - испичала је наша позната књижевница и песникиња.
А њена “чета ђака”, која је “мученичком смрћу страдала у истом дану”, данас је обавезно школско градиво у Србији, али и ван граница наше земље.
Тајна Десанкиног сандука
Музеј "21. октобар" у Крагујевцу, прошле године, представио је оригинални запис поеме "Крвава бајка" на изложби "Бајка о песми".
Стихови који и данас опомињу и живе у колективном сећању нашег народа симбол су антифашизма и прво уметничко дело као подсећање на злочин у Шумарицама.
"Било је то у некој земљи сељака на брдовитом Балкану", стихови написани у трену, крупним словима, као суза и тужбалица, након крагујевачке трагедије.