КАКО СЕ ИЗБОРИТИ СА СМРАДОМ ДУВАНА: Десет ефикасних трикова
29.10.2024.
16:12
ПРЕМА подацима Агенције за заштиту животне средине, преостали мириси дима нису само непријатни, већ су и нездрави.
Један мирис у стану који разгледате, може вам открити да ли су претходни станари били пушачи или не. То је зато што запаљене цигарете ослобађају димне молекуле прекривене малим количинама катрана и уља. Док цигарете горе, те ситне честице лепе се за површине на које слете, попут тепиха, завеса, прозора и намештаја. Резултат? Жуте или смеђе флеке на зидовима и плафонима и непријатан мирис који је тешко, а понекад и скупо уклонити.
Било да се селите у стан или кућу, или сте вољни да се решите цигарета и њиховог дима заувек у свом дому, представљамо вам десет савета како у томе да успете.
1. Темељно очистите све
Устајали мириси дувана могу се увлачити у многе скривене углове у вашем стану. Почните отварањем свих прозора. Ако имате преносиве вентилаторе, поставите их испред прозора како би помогли у циркулацији свежег ваздуха кроз простор.
Онда је време за чишћење: попрскајте подове, зидове, прозоре и плафоне мешавином половине вреле воде и половине сирћета. За јако изражене мирисе цигарета можете користити раствор од четвртине шоље сирћета, пола шоље соде бикарбоне, пола шоље амонијака и вреле воде. Темељно оперите све тврде површине, укључујући кухињске и купатилске ормариће, као и радне плоче.
Све што се може опрати у машини за прање веша, попут завеса, постељине и навлака за софе, убаците у веш машину и додајте пола шоље сирћета. Пошто УВ зраци сунца могу неутралисати мирисе дима, окачите све напољу да се осуши ако је могуће. За друге меке предмете попут тепиха које не можете прати у машини, дебели слој соде бикарбоне може помоћи да упије мирисе преко ноћи. Сода се може усисати следећег дана. Пазите да касније баците кесу из усисивача.
2. Употребите талог кафе или соду бикарбону
Стратегијски поставите чиније напуњене овим састојцима на кључна места где мирис дима највише заостаје, попут пепељара, углова задимљених просторија или на врх намештаја који лако упија мирисе, попут софа и тапацираних столица. Оставите их тамо најмање 24 сата како би апсорбовали остатке дима. Или напуните велики лонац сирћетом и ставите да проври на шпорету. Смањите топлоту и дозволите пари да подигне мирисе из простора.
3. Изнајмите парочистач
Ако се селите или имате већи стан, можда је корисно очистити површине оштећене димом парочистачем, како бисте брзо покрили већи простор. Користите машину на свим тврдим површинама, а затим обришите преосталу воду сувим бриском или чистим крпама.
4. Замените сијалице
Веровали или не, сијалице у вашем стану су вероватно такође упиле мирис цигарета. То значи да ће сваки пут кад укључите светло, никотински остаци плутати кроз просторију — на исти начин на који раде мириси или дифузори етеричних уља.
5. Прекречите стан
Кречење зидова помоћи ће у уклањању преосталих мириса дима. Поред тога, прекриваће и све преостале жуте или смеђе мрље. Можете купити темељну боју која блокира мирисе како бисте додатно смањили све мирисе који остају. Нанесите је пре бојења.
Никада немојте фарбати зидове који претходно нису очишћени. Мрље и мириси дима ће се поново појавити кроз боју за неколико недеља.
6. Очистите или замените филтере клима уређаја
Ако ваш стан има централни клима уређај или грејање, филтери у вашем систему могу задржати честице дима и наставити да циркулишу мирис. Очистите или замените филтере како бисте осигурали да не дувају загађен ваздух по вашем простору. У јединицама с прозорским клима уређајима, замените филтере или их темељно очистите сапуном и водом како бисте уклонили све остатке.
7. Користите пречишћивач
Инвестирање у пречишћивач ваздуха с ХЕПА филтером је одличан начин за побољшање квалитета ваздуха у вашем стану. ХЕПА филтери су дизајнирани да уклоне ситне честице, укључујући оне од дима. Стално коришћење пречишћивача ваздуха може помоћи у хватању преосталих честица дима, остављајући ваздух чистијим и свежијим.
8. Оперите прозоре и ролетне
Честице дима приањају на стакло и прозорске третмане. Оперите прозоре и оквире прозора раствором сирћета и воде или средством на бази амонијака. Ако ваш стан има ролетне, очистите сваку летвицу влажном крпом или их уклоните и потопите у каду са сапуном и водом. Ово ће помоћи у елиминацији свих остатака дима на прозорима и ролетнама.
9. Користите активни угаљ
Активни угаљ је још један одличан апсорбент мириса који може помоћи да извуче мирисе дима из ваздуха. Можете га пронаћи у већини продавница кућних потрепштина или продавница за кућне љубимце. Поставите угаљ у плитке чиније и распоредите их по различитим деловима стана. Најбоље делују у затвореним просторима попут ормара или мањих просторија где је мирис дима најјачи.
10. Оперите или замените оштећене тканине
Ако неки од ваших материјала — попут завеса, тепиха или тапацираног намештаја — и даље миришу на дим, оперите их с јаким детерџентом. Ако прање не елиминише мирис, можда ћете морати да их замените. Тканине могу дубоко апсорбовати дим, а понекад је једино решење замена предмета.