МЕТЕОРОЛОГ ОТКРИВА: Србију чека јача зима
31.10.2024.
20:56
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић открио је каква зима очекује Србију, а осврнуо се и на разорне поплаве у Шпанији.
Разорне поплаве у Шпанији однеле су више од 100 живота, а метеоролог Иван Ристић открио је да ли би сличан сценарио могао да се догоди и у нашој земљи. Он је за "Блиц" упоредио поплаве код Валенсије са поплавама код Обреновца 2014. године, а прогнозирао је и каква зима ће бити у Србији.
"У месту Чива за само четири сата пало је скоро 350 литара кише. Три пута више него у Обреновцу током катастрофалних поплава 2014. године, током 24 сата. Ово кад падне 350 литара по метру квадратном, то ја не могу да замислим, ја то нисам лично доживео. Ми смо у Београду имали два пута по 100 литара кише за ноћ, значи не за 3-4 сата, него за целу ноћ. И видели смо како Београд изгледа после 100 литара кише по метру квадратном. Јако је незгодно и кад падне 100 литара по метру квадратном, а замислите тек 300", започео је Ристић.
Он је поплаве у Шпанији упоредио са катастрофом у Индонезији 2004. године. Каже да му поплаве у Шпанији личе на "цунами".
"Мени ово делује као онај цунами што се десио у Индонезији 2004. године, или 2011‚. у Јапану, значи више личи на тај неки цунами. Мислим да овде као да нико није био свестан шта ће их задесити, значи то је проблем. Имамо већ довољно метеоролошких модела, наука се довољно развијала, имамо сад и вештачку интелигенцију, значи ја мислим да може да се каже тај дан припазите људи, склоните аутомобиле, немојте да излазите на улицу, ја мислим да смо већ дошли до тог нивоа и постоји овај сад систем преко вештачких, значи тих порука на телефону, упозорења", објашњава Ристић.
Многе интересује да ли Србија у будућности може да очекује исти или сличан сценарио. Према његовим речима, критични су "планински предели".
"У Србији имамо неке две путање, једна је та линија падавина која иде преко Црне Горе, она захвата тај југозападни део Србије и опасна је за тај регион. Око Копаоник и цео тај део Златиборског округа, ту исто може да буде тих бујичних поплава и тај је баш познат регион, ту ако падне шездесет, педесет, чак и неки пут и сто литара по метру квадратном, буду баш озбиљне бујичне поплаве. Што се тиче нас, овде Београда, Војводине, ми имамо тај пут суперћелијских олуја, тај облак крене од Словеније, онда преко Хрватске долази у Војводину, Београд и нама највише опасности прети из тог дела.
Најкритичније је то пролеће, поготово кад има снега. У овој години очекујемо мало више снега, тако да пролеће може бити баш незгодније, та кишница што падне у облику снега, она почне да се топи на пролеће, она додатно повећава сливове река и кад наиђе још овако неко невреме, онда буде баш озбиљна поплава", истакао је Ристић.
Каква зима нас очекује?
Прва прогноза Ристића гласи да Србију очекује "јача" зима у односу на претходне године. Прво веће захлађење стиже већ за месец дана.
"Видимо да се мења тотална нека циркулација на планети. Од септембра је кренула та промена и сведоци смо да нешто није у реду. Вратили некако на тај период 70-их, 80-их година што се тиче те циркулације на планети. Ове године очекујемо очекујемо доста јачу зиму. Прво јаче захлађење очекујемо крајем новембра, када се очекује први снег, највероватније јужније од Саве и Дунава, али може нека пахуља и овде око Београда, а може и у Војводини.
Очекујемо око 17-18 дана са снегом у Београду, а јужније, значи на планинама, на пример Копаоник, око 40 дана са снегом, што је сасвим довољно. Већ око нове године очекујемо то задржавање снега, највероватније ћемо дочекати Нову годину у белом покривачу, то је наша прогноза. А јануар и фебруар ће баш бити онако, као некада у зимској варијанти. Минимална температура у Београду за сад пројекција је око -10. То је већ умерен до јак мраз, нисмо га имали дуго, тако да биће интересантна година у сваком случају", закључио је Ристић.
(Блиц)