ОВО СУ КЉУЧНИ ЗНАКОВИ НЕИНТЕЛИГЕНЦИЈЕ: Један је пресудан
02.11.2024.
16:37
РЕТКО ћете их чути да постављају додатна питања или показују искрено интересовање за нове идеје или перспективе. Они су више фокусирани на одржавање своје фасаде интелигенције него на ширење знања.
Вилијам Шекспир је написао чувену изреку: „Буди веран себи“. Ова мудрост је посебно истинита када је у питању интелигенција, јер права интелигенција није претварање или приказивање; ради се о сталном учењу, истинској радозналости, емпатији и самосвести.
Ово је 5 јасних знакова да се неко само претвара да је интелигентан.
1. Превише поједностављују све
Заиста интелигентни људи знају да је живот сложен. Они цене нијансе, прихватају сиве области и успевају у понирању у замршене теме.
С друге стране, они који се претварају да су интелигентни често прибегавају претераном поједностављивању. Они имају тенденцију да све своде на основне, црно-беле појмове. Они ц́е понудити једноставне одговоре на сложене проблеме, избегавајуц́и било какву стварну дубину или анализу.
2. Увек морају да буду у праву
Чак и када им се предоче јасни докази који говоре супротно, такви људи изврц́у чињенице или скрец́у разговор само да не би признали своју грешку. За њих је важније да задрже своју слику интелигенције него да уче или расту из искуства.
То је класичан знак – неко ко увек мора да буде у праву вероватно прикрива недостатак праве интелигенције. То је да прикрије своју несигурност и покуша да заштити свој его.
3. Злоупотребљавају велике речи
Језик је моц́но оруђе, а начин на који га користимо може открити много о нама. Они који се претварају да су интелигентни често злоупотребљавају велике речи у покушају да импресионирају друге.
Иронично, студија објављена у часопису Апплиед Цогнитиве Псyцхологy открила је да коришц́ење сложеног језика где би једноставнији језик могао да учини заправо чини говорника мање интелигентним. То је зато што је права интелигенција често повезана са јасноц́ом и способношц́у да се сложени концепти једноставно објасне.
4. Недостају им вештине критичког мишљења
Интелигенција није само знање, вец́ и начин на који то знање примењујете. Вештине критичког мишљења су кључни показатељ праве интелигенције.
Они који нису толико паметни као што се претварају да јесу често немају ове вештине. Уместо да доводе у питање информацију или да је посматрају из различитих углова, они је прихватају на прави начин. Често доносе пребрзо закључке, а да не одвоје време да анализирају ситуацију или размотре алтернативне перспективе, пише сенса.хр.
5. Нису радознали
Радозналост је обележје интелигенције – подстиче нас да учимо, истражујемо и разумемо свет око нас.
Међутим, онима који се претварају да су интелигентни често недостаје ова особина. Задовољни су оним што знају и показују мало интересовања да науче више. Ретко ц́ете их чути да постављају додатна питања или показују искрено интересовање за нове идеје или перспективе. Они су више фокусирани на одржавање своје фасаде интелигенције него на ширење знања.