ШВЕЂАНКА УБИЈЕНА ПОСЛЕ ЂИНЂИЋА: Требало да се виде 12. марта
04.11.2024.
10:37
Зоран Ђинђић убијен је 12. марта 2003. године у Београду.
Кобног дана запутио се ка Влади Србије како би присуствовао састанку Савета за борбву против корупције, након чега је имао заказан сусрет са шведском министарком спољних послова Аном Линд.
Испраћена трагичним догађајем, Линдова се вратила у Стокхолм, неслутећи да је чека иста судбина.
Стравично убиство политичарке десило се 11. септембра исте године.
Злочин се догодио у робној кући, када ју је напао син српских мигранта Мијаило Мијаиловић, задајући јој убоде ножем.
Преминула је дан после напада у стокхолмској Универзитетској болници Каролинска.
Већ са 12 година почела је да се бави политичким активизмом када је приступила Шведској социјалдемократској омладинској лиги. Челни човек организације у свом округу постала је годину дана касније.
Дипломирала је права на шведском универзитету.
Постала је прва председница Шведске социјалдемократске омладинске лиге са 27 година, а тај период остао је окарактерисан по њеном залагању за међународне послове (укључујући Вијетнам, Јужну Африку, Палестину и Никарагву), као и борбе против наоружавања које је било типично за време Хладног рата.
Била је посланик у шведском парламенту Риксдагу у два наврата: од 1982. до 1985. године и од 1998. године до њене смрти.
Некадашњи премијер поменуте скандинавске земље Ингвар Карлсон ју је именовао за министра животне средине. Ту функцију обављала је наредне четири године, да би 1998. године постала министарка спољних послова.
Убиство у робној кући
Кобног дана Ана је отишла у куповину. Мијаило јој је пришао иза леђа и задао јој неколико убодних рана у пределу стомака, леђа и руку.
Упркос бројним операцијама, шведска министарка преминула је од последица тешког рањавања 11. септембра.
Младић српског порекла успео је да побегне са места злочина, али му је полиција ушла у траг и ухапсила га две недеље касније.
Мијаило је имао дебели досије, а према писањима шведских медија, дан пре убиства пуштен је из менталне установе.
Признао је убиство Ане Линд 2004. године, истичући да га "политика не занима", те да је на њеном месту могао да буде било ко.
Почетак казне служио је у психијатријској установи, све док није дошао налаз да је био урачуњив. Осуђен је на доживотну робију.
"Не можете да почините тежак злочин и да после кажете да вам је жао"
Мијаило Мијаиловић објаснио је 2011. године за шведски "Експресен" због чега је хладнокрвно убио Линдову.
Иако је првобитно рекао да га политика не занима, он је истакао како је злочин ипак имао политичку позадину. Он је гајио "мржњу према политичарима" због егзистенцијалне ситуације у којој се налази.
- Не можете да почините тежак злочин и да после кажете да вам је жао - истакао је Мијаило за "Експресен".
Додао је да је глумио психичку неуравнотеженост како би добио блажу казну и боље услове робије.
- Глумио сам да бих добио психијатријску негу. Све сам измислио. Нисам чуо никакве гласове. Што више глумиш, доктори ти више верују. Има и доктора које је тешко преварити, али има и оних који се лако насамаре - речи су Мијаиловића.
Мијаиловић је у пар наврата покушао да правним путем обезбеди пребацивање у српски затвор, што му није пошло за руком. Он се и даље налази у Шведској где изрвшава казну.