Шок питање на интервјуу, овако се добија посао у Мајкрософту
05.11.2024.
11:06
"АКО ПОГОДИШ из првог покушаја, добићеш пет долара, па онда четири, три, два, један и ако на крају не погодиш, платићеш мени долар, два".
Стив Балмер, бивши директор "Мајкрософта", открива какав одговор се тражи у трик питању које је и сам постављао кандидатима на разговору за посао.
Ако сте у потрази за послом, а уз то имате жељу да радите у некој од напознатијих компанија, трик питања су увек од користи. Послодавци се често служе њима, како би стекли увид у начин размишљања особе коју потенцијално желе да запосле. Користио их је и Стив Балмер, бивши директор "Мајкрософта", који је на челу најпознатије технолошке компаније на свету био у периоду од 2000. до 2014. године.
Сваком кандидату је поставио исто питање, а гласило је овако: "Размишљам о броју између један и сто. Након сваког покушаја рећи ћу ти да ли је број превисок или пренизак. Ако погодиш из првог покушаја, добићеш пет долара, па онда четири, три, два, један и ако на крају не погодиш, платићеш мени долар, два".
Балмер је способност стратешког доношења одлука сматрао кључним за успех у технолошкој индустрији. И управо то је био циљ овог питања. Желео је да процени кандидатову способност. Примера ради, Стив је играо игру са водитељком Емили Чанг, која је почела стратешки. Прво је погодила број 50, а на крају, после седам покушаја, погодила је да је Балмеров број био 59.
Балмеру није био важан тачан број, већ да ли кандидат разуме шири контекст игре. Свако ко је био на разговору за посао, требало је да схвати да је вероватноћа губитка већа од вероватноће добитка јер постоји много више бројева на којима могу да изгубе него оних на којима могу да добију. Циљ је био једноставан - занимало га је да ли ће кандидати, пре него што започну, проценити да ли се уопште исплати да играју.
"Значи, требало је да кажем да не желим да играм игру?", питала је водитељка.
Балмер је потврдио, додајући да на тај начин схвата да игра има негативан очекивани исход. То се и догодило. Бивши директор "Мајкрософта" се сетио једног кандидата који је одмах на папиру израчунао очекивану вредност игре и изјавио да се игра не исплати. На тај начин, Балмер је стекао увид у кандидатову способност размишљања "ван оквира".
(Мондо.рс)