Извор:Фото: Профимедиа

12 сати рада за 2300 динара - ово су студентске дневнице

Извор: Нпортал

17.11.2024.

12:11

ТО СУ најатрактивнији послови и такви послодавци најлакше нађу студенте који хоће да раде за њих, нарочито када се траже преко огласа омладинских задруга.

Сатница за обављање студентских послова креће се од 300 до 500 динара.

Студенти у потреби за џепарцем трагају за разним повременим пословима преко омладинских задруга и агенција. Сатнице се углавном крећу око 330, док за најтеже физичке послове она износи 500 динара.

Милош Турински из Инфостуда каже да су студенти најсклонији да траже парт-тиме послове који могу да им се уклопе у њихове текуће обавезе.

"То су најатрактивнији послови и такви послодавци најлакше нађу студенте који хоће да раде за њих, нарочито када се траже преко огласа омладинских задруга", објашњава Турински.

Сатница преко омладинских задруга, наводи, може да варира од 300 до 330 динара, а у зависности од послодавца зна да иде и до 500 динара.

"Послови везани за продају су привлачни за целу нову генерацију. Онда, административни послови, па чак и физички послови, послови у угоститељству", истиче он.

BloombergAdria.com

 

Колико износи дневница?

Како наводи, послови на које се студенти често пријављују, за које није потребно искуство јер су дефицитарни су послови конобарисања.

"Дневнице су око 2.000 до 2.500 динара и плус бакшиш који је у овој бранши изузетно значајан", наводи.

Омладинске задруге посредују између послодаваца и младих који траже посао. Потребно је да се студенти претходно учлане у задругу и плате годишњу чланарину, па потом могу да се пријаве за послове који су у понуди.

Послови попут помоћних радника у магацинима, попут лепљења декларација, разврставање робе и паковања су најчешћи у понудама задруга. Турински наводи да је студентима који говоре стране језике интересантно да држе онлајн часове језика деци у азијским земљама.

Физички тешки послови, попут грађевине, истиче, доступни су мушкој популацији, али постоје и други физички послови који су доступни студенткињама. Велике компаније у Србији покрећу и кампање како би привукли студенте да раде. Уклопате своје време и своје обавезе - крилатица коју компаније и фирме користе како би привукли студенте да раде у току студија на разним пословима.

"Завршићу факс. Радим у Меку", био је натпис на билбордима ланца брзе хране. Касније, по сличном моделу, кампање покрећу и велики трговински ланци.

BloombergAdria.com

 

Статирање међу актуелним пословима

Међу пословима на које се студенти пријављују да раде је и статирање. Агенције свакодневно објављују огласе. Хонорари за статирање где студенти тапшу крећу се око 2.300 динара.

Снимања су дуготрајна, и неретко трају по 12 сати, због чега агенције обезбеђују воду и сендвиче.