ТАЈНА ТЕСТАМЕНТА: Зашто је све оставио дечаку из шатора?
17.11.2024.
15:55
ДЕЦЕНИЈА од кад нас је напустио Јован Ћирилов.
Јуче се навршило десет година од смрти театролога и књижевника Јована Ћирлова. Својом плодоносном каријером осигурао је себи статус једног од највећих делатника српског позоришта и српске културе.
Аутор је романа, више збирки песама, театролошких есеја, књига успомена, антологија драма (српске савремене драме на енглеском језику, енглеске и америчке савремене драме, најкраћих драма на свету) и речника. Превео је драме Кристофера Фраја, Брехта, Женеа, Стопарда, Сама Шепарда, Мамета, Марбера и мјузикла "Коса".
Заоставштина
О његовом тестаменту и гесту и данас се прича. Уместо држави или рођацима, он је своју имовину оставио пријатељу Зорану Јовановићу, с којим је живео последњих неколико година.
- Ја сам сиромашни Ром из шатора на периферији села, који је доспео у дворац у центру Београда - рекао је Јовановић за Њузвик, који је екипу угледног магазина примио баш у стану наслеђеном од чувеног драматурга Јована Ћирилова, који га је сматрао нерођеним сином.
Он и директор ЈДП живели су више од једне деценије под истим кровом.
- Ћирилов ми је помогао да објавим прву књигу "Знате ли ромски?“, али ме је и охрабрио да радим као позоришни редитељ. Захвалио сам се тако што сам бринуо о њему кад се разболео. Нема велике разлике у старању о детету и о остарелом човеку - причао је уметник.
Несрећни младић остао је без крова над главом као дете.
- Имао сам 14 година кад је мој отац све изгубио на коцки: кућу, имање, ауто. Од тог дана смо живели у шатору на ливади. Осећао сам подсмех комшија, сматрали су то класичним ромским усудом - сећа се с миром неког који је муку превазишао упорношћу да савлада све препреке.
Тад је схватио да њему као Рому "следи трипут жешћа борба него осталима".
Кад је оболео, Јован Ћирилов га је питао да ли би хтео да буде уз њега, знајући све о његовој прошлости и карактеру. Пристао је без двоумљења, не слутећи да ће исход бити тестамент којим му позоришни прегалац све оставља.
Стан, ауторска права, покућство чија је највећа вредност библиотека од око 7.000 књига.
Мала сцена ЈДП Ћиролову у част
На годишњицу смрти, мала сцена Југословенског драмског позоришта, Студио ЈДП, добила је ново име - Студио Ћирилов, наводи се у саоштењу за медије.
Прва представа која је одиграна на старој сцени са новим именом је комад "Мој муж".
(Курир)