Како је настао мећународни дан мушкараца?
19.11.2024.
14:17
МЕЂУНАРОДНИ дан мушкараца обележава се између осталих држава, у Аустралији, Аргентини, САД, Канади, Данској... Када је реч о суседима - у Мађарској и Босни и Херцеговини.
Међународни дан мушкараца обележава се сваке године 19. новембра. Ипак, за разлику од Међународног дана жена 8. марта, Дан мушкараца није званично признат од стране Уједињених нација.
Циљеви прославе Међународног дана мушкараца укључују фокусирање на здравље мушкараца и дечака, побољшавање родних односа, промовисање родне равноправности, те истицање позитивних мушких узора, али и значај бриге о здрављу мушкараца.
Овај дан се обележава да би се истакла друштвена питања са којима се суочавају мушкарци и дечаци, и да би се скренула пажња на њихова достигнућа у економској, друштвеној, културној и политичкој сфери.
Мајкл Кимел написао је за лист Гардијан: "Назив Међународног дана мушкараца толико је оптерећен - да ли је за или против родне равноправности? Надахнут феминизмом или му се противи? - да то чини превише тешким кретање кроз то политичко минско поље. Можда га треба преиспитати."
Без обзира шта се у будућности буде дешавало са Међународним даном мушкараца, данас, 19. новембра, обележавамо дан наших драгих очева, браће, пријатеља, животних партнера или било којих мушкараца који су својим присуством, намерним или случајним, учинили наш живот лепшим, а вероватно и мало компликованијим, пише "Данас".
Празник осмишљен 1999. године
За разлику од Међународног дана жена 8. марта, Међународни дан мушкараца није званично признат од стране Уједињених нација.
Иако су идеје о обележавању Међународног дана "јачег пола" постојале још шездесетих година прошлог века, тек 1999. године је тај дан осмислио и координирао др Џером Тилаксинг са Универзитета Западне Индије у Тринидаду и Тобагу.
Тиласкинг је одабрао 19. новембар као датум, делимично зато што је то био датум рођења његовог оца. Доктор Тилаксинг је желео да истакне важност добрих мушких узора и примера.
Званичници Унеска дали су писмену подршку идеји обележавања Међународног дана мушкараца, и док се празник у Тринидаду и Тобагу обележава од 1999. године, данас више од 80 земаља слави тај дан.
Једна мајка била је пионир обележавања Дана мушкараца
Индијска заговорница за права мушкараца Ума Чала, мајка двоје деце, такође је одиграла важну улогу у успостављању Међународног дана мушкараца као глобалног датума.
Ума Чала је била пионир у обележавању Међународног дана мушкараца у Индији 2007. године не знајући одакле је тај датум заправо дошао, али верујући у важност тога да се тај дан обележи као начин да се разоткрије злостављање које мушкарци некада трпе.
Међународни дан мушкараца обележава се између осталих држава, у Аустралији, Аргентини, САД, Канади, Данској... Када је реч о суседима - у Мађарској и Босни и Херцеговини. Ипак, и у земљама које нису на списку оних где се овај дан слави, поједине организације и удружења на свој начин дају допринос обележавању Дана мушкараца.
Дечаци не плачу - мит или истина
Стигматизација емоционалне рањивости код мушкараца један је од кључних фактора који доприноси њиховим проблемима менталног здравља, па чак и трагичним исходима попут самоубиства, рекла је за "Срну" психолог Маја Савановић Зорић поводом Међународног дана мушкараца.
Она је навела да од најранијег детињства дечаци слушају да они не плачу и да се од њих очекује да буду храбри, снажни и способни, што се, како је навела, често тумачи као одсуство емоција. Савановић Зорић је нагласила да је потребна промена порука од малих ногу, те да је потребно да научимо дечаке да је плакање здраво, а изражавање емоција знак снаге.