ДОКУМЕНТ ОД 1.000 СТРАНА: Немачка упозорава на 3.светски рат
20.11.2024.
12:14
ГРАЂАНИ Немачке упозорени су да се припреме за могући Трећи светски рат са Русијом, након што је руски председник Владимир Путин још једном запретио нуклеарним нападом.
Тензије су појачане након што је одлазећи председник Сједињених Држава Џо Бајден дао дозволу Украјини да користи ракете дугог домета за нападе на Русију, након чега је Путин потписао указ којим нуклеарно оружје остаје последња линија одбране.
Москва је након тога потврдила и да је Украјина користила америчко оружје за напад на регион Брјанска. Путин је у септембру рекао да, уколико западне земље дозволе Украјини да удари дубље у Русију ракетама дугог домета, "то ће значити да су НАТО земље - САД и европске земље у рату са Русијом".
Немачки министар одбране Борис Писторијус рекао је да Русија не представља само војну већ и хибридну претњу, и да Европа треба да заузме широк приступ одбрани. Немачко министарство спољних послова је такође обећало да Путин неће "заплашити" земљу након што је откривено да ће Немачка постати полигон НАТО-а ако сукоб даље ескалира.
У документу на 1.000 страна, под називом "Оперејшнплан Дојчланд", Немачка ће бити домаћин стотинама хиљада војника из земаља НАТО-а, наводи се. Она ће служити као логистичко чвориште за слање војне опреме, хране и лекова на фронт.
Војска у Немачкој је такође обавестила цивиле и фирме како да заштите инфраструктуру и буду спремни да бране земљу ако буде под нападом, било да је у питању саботажа, напад дронова или шпијунске операције.
Требало би успоставити кризне планове са људима који би добили одговорност за оно што треба да ураде у хитним случајевима, док треба правити залихе дизела. Планови Немачке прате кораке које су већ предузеле скандинавске земље.
Финска је подсетила своје грађане на њихову "националну одбрамбену обавезу" и недавно је покренула нови информативни веб-сајт, док је Шведска изложила детаљан водич о томе како да траже склониште и шта да раде у случају нуклеарног напада.
Њихови приручници са упутствима прате сличне савете које су издали њихови балтички суседи, Норвешка и Данска, које су поставиле листе за храну и лекове које грађани треба да имају.
Немачки министар одбране Писторијус рекао је у уторак да званичници морају да претпоставе да је оштећење на два кабла за пренос података испод Балтичког мора, од којих један завршава у Немачкој, проузроковано саботажом - иако је рекао да за сада немају доказа.
Да подсетимо, актуелни амерички председник Џо Бајден дао је у међувремену још једно "зелено светло" за Украјину и одобрио да им се пошаљу противпешадијске мине. Ово би требало да помогне да се успори руско напредовање на истоку земље.
Сједињене Државе очекују да Украјина користи мине на својој територији, иако се обавезала да их неће користити у подручјима насељеним цивилима, рекао је званичник за Ројтерс.
Поред тога, пет извора упознатих са ситуацијом у Кремљу тврди за Ројтерс да је Путин спреман да разговара о прекиду ватре у Украјини са новоизабраним председником САД Доналдом Трампом, али искључује било какве веће територијалне уступке и инсистира на томе да Кијев одустане од амбиција да се придружи НАТО.